Jak położyć tynk mineralny na suchą ścianę?
Zabezpieczenie ścian ma kluczowe znaczenie w kontekście ochrony przed wilgocią. Na czystej powierzchni szybko mogą pojawić się wilgotne ślady, a następnie pleśń i porosty, które osłabią zewnętrzną warstwę kondygnacji. Dlatego właśnie stosuje się zaprawy tynkowe, których zadaniem jest izolacja ścian przed działaniem wilgoci. W jaki sposób nałożyć tynki mineralne?
Dlaczego warto wybrać zaprawy cienkowarstwowe?
To nowoczesne mieszanki, które przygotowane są na bazie mineralnego kruszywa oraz żywic syntetycznych spajających ziarna. Taki skład gwarantuje przygotowanie stosunkowo cienkiej powłoki, która będzie odznaczać się odpowiednią wytrzymałością i elastyczną strukturą. Zaprawa nadaje się zarówno do tradycyjnego sposobu prac, jak i remontów z wykorzystaniem agregatu tynkarskiego.
Tynki cienkowarstwowe są nieznacznie droższe, jednak ze względu na fakt, że do remontów nie potrzeba dużej ilości zaprawy, koszty takich prac z pewnością się wyrównają. Tynki cienkowarstwowe najlepiej stosować w suchych pomieszczeniach, takich jak salon czy sypialnia. Te mieszanki doskonale nadają się również do zabezpieczenia zewnętrznych kondygnacji budynku.
Przed rozpoczęciem prac musimy opracować podłoże
Na samym początku warto oczyścić powierzchnię ścian ze wszelkich zabrudzeń. Jeżeli chcemy nałożyć tynk na starą powłokę, powinniśmy sprawdzić jej stan. Gdy zauważymy większe odspojenia i poluzowania warstwy, najlepiej skuć ją i zabezpieczyć klejem lub szpachlą. W dalszej kolejności powinniśmy wyrównać ścianę po to, by przy pomocy agregatu tynkarskiego z Krakowa móc stworzyć warstwę tynku o optymalnej grubości.
Jeżeli wszystkie wstępne kroki zostały już wykonane, trzeba jeszcze zagruntować powierzchnię ścian. Najczęściej preparat aplikuje się na 24 godziny przed rozpoczęciem planowanego remontu. Zadaniem gruntu jest zwiększenie chropowatości powierzchni, przez co nanoszony tynk jeszcze ściślej będzie przylegał do ścian.
Jak przygotować zaprawy cienkowarstwowe?
Producent agregatów tynkarskich zaleca w tym przypadku zastosowanie zapraw maszynowych. Takie mieszanki są już odpowiednio przygotowanie, a z pomocą urządzenia podpiętego do bezpośredniego źródła wody szybko możemy nałożyć tynki mineralne.
Przed rozpoczęciem prac musimy wsypać odpowiednio dużą porcję zaprawy do kosza zasypowego i poczekać aż urządzenie wymiesza składniki. Następnie sterując końcówką agregatu tynkarskiego równomiernie nanosimy warstwę tynku na powierzchnię ściany. Warto przy pracy pamiętać o właściwej kolejności tynkowania i zachowaniu odpowiedniego odstępu między końcówką pistoletu a powierzchnią ściany.
Może spodobać Ci się również:
Agencja celna często jest mylona z Urzędem Celnym, co jest oczywiście zrozumiałe w racji tego, że w błąd mogą wprowadzać podobne nazwy oby tych instytucji. Zakres obowiązków w przypadku agencji,…
Czytaj więcej