Jak wyglądają psychotesty na wózek widłowy? Czy można kolejny raz podejść do psychotestów?
Psychotesty to badania psychologiczne, które musi przejść każdy operator wózków widłowych. Jest to dosyć istotne badanie, które powinno być przeprowadzane raz na 5 lat, w przypadku osób do 60 roku życia lub co 30 miesięcy u osób mających więcej, niż 60 lat. Jak wyglądają testy psychologiczne na wózki widłowe i czy należy się do nich przygotowywać?
Psychotesty na wózki widłowe
Badania psychologiczne na wózki widłowe mogą powodować ogromny stres u większości osób. Jednak wbrew pozorom takie badania nie są aż tak straszne, jak się wydaje. Przeprowadzanie powyższych badań jest niezbędne, ponieważ w ten sposób można określić, czy kandydat nadaje się na operatora wózków widłowych.
Psychotesty składają się z części pisemnej, testów aparaturowych oraz rozmowy z psychologiem. Na koniec przygotowywana jest opinia na temat osoby, która przechodziła psychotesty.
Jest to końcowy etap, który określa, czy dana osoba jest zdolna do obsługi wózków widłowych i może starać się o uzyskanie na nie uprawnień. Warto wiedzieć, że zanim rozpoczniemy szkolenie na wózek widłowy, konieczne jest wykonanie odpowiednich badań, a w tym również wymienionych już testów psychologicznych.
Przygotowanie do testów psychologicznych
Do testów psychologicznych nie trzeba się specjalnie przygotowywać. W tym dniu należy zadbać o dobrą kondycję psychiczną, gdyż od tego zależą wyniki testów, jakie będziemy przechodzić. Szybkość reakcji oraz umiejętność pracy w sytuacjach, gdzie pojawia się stres to tylko niektóre czynniki, jakie są brane pod uwagę w czasie oceny kandydata.
Poza tym 48 godzin przed testami nie powinniśmy spożywać alkoholu, ponieważ takie zachowanie przełoży się bezpośrednio na ocenę osoby odbywającej psychotesty. Na testy należy zabrać ze sobą dowód tożsamości oraz skierowanie na badania psychologiczne. Oprócz tego, jeśli nosimy okulary lub soczewki, to również, powinniśmy je wziąć ze sobą.
Niezaliczenie psychotestów – co zrobić?
Zdarza, że dana osoba nie zaliczy psychotestów. Do takiej sytuacji może przyczynić się stres, zły stan zdrowia oraz wiele innych czynników. Niestety tutaj nie zawsze pomocna jest wiedza na temat części, z jakich składają się takie badania.
Na szczęście istnieje możliwość ponownego podejścia do takich badań, co jest bardzo ważne dla osób, które chcą uzyskać kwalifikacje na operatora wózków widłowych. Żeby nie dopuścić do takich sytuacji, warto skoncentrować się na odbywanych badaniach, co z pewnością ułatwi przejście wszystkich etapów psychotestów. Jeśli jednak nie uda nam się pozytywnie przejść badań z pierwszym razem, możemy spróbować drugi raz.
Może spodobać Ci się również:
Kryzysy małżeńskie są naturalną częścią każdej relacji, jednak ich nieumiejętne rozwiązanie może prowadzić do trwałych problemów, a nawet do rozpadu związku. W takich sytuacjach warto zwrócić się o pomoc do…
Czytaj więcej