Jaka jest rola nauczyciela wspomagającego w procesie nauczania? Jak możesz zdobyć takie kwalifikacje?
Klasy integracyjne to miejsca, gdzie oprócz zdrowych dzieci uczęszczają także uczniowie borykający się z różnymi niepełnosprawnościami. Czy wiesz, że w takich klasach oprócz głównego nauczyciela niezbędne jest także wsparcie nauczyciela wspomagającego? Jaką dokładnie funkcję pełni nauczyciel wspomagający i w jaki sposób można zdobyć takie kwalifikacje?
Nauczyciel wspomagający studia podyplomowe – jakie zadania ma taki nauczyciel?
Nauczyciel wspomagający studia podyplomowe to kierunek skierowany dla osób, które chcą zdobyć dodatkowe uprawnienia, aby móc pracować z dziećmi niepełnosprawnymi. Zadaniem nauczyciela wspomagającego jest pomoc dzieciom posiadającym opinie, orzeczenia, ale też wsparcie pracy głównego nauczyciela prowadzącego lekcje.
Nauczyciel odpowiedzialny za wspomaganie musi brać pod uwagę indywidualne potrzeby poszczególnych dzieci. Uczniowie mający opinie bądź orzeczenia niekiedy wymagają większej uwagi, pomocy w trakcie prowadzonych zajęć i ogólnego wsparcia podczas pobytu w placówce szkolnej. Nauczyciel wspomagający może prowadzić także zajęcia rewalidacyjne.
Dzieci niepełnosprawne często nie są w stanie nadążyć za tokiem nauczania zdrowych dzieci. Potrzebują one zatem opieki podczas wszystkich zajęć lekcyjnych prowadzonych w szkole. Nauczyciel wspomagający jest też w stałym kontakcie z rodzicami takich dzieci.
Jak zostać nauczycielem wspomagającym?
Dodatkowe kwalifikacje uprawniające do pracy jako nauczyciel wspomagający można nabyć, zapisując się na studia podyplomowe. Takie studia są tutaj jedyną możliwością, ponieważ osoba, która będzie pracować z dziećmi niepełnosprawnymi, musi być profesjonalnie przygotowana do tego zadania. Trzeba się też dobrze zastanowić, czy będziemy w stanie podołać temu zadaniu, ponieważ praca z dziećmi wymaga sporo zaangażowania i przede wszystkim specjalistycznej wiedzy.
Oczywiście musisz wiedzieć, że samo zapisanie się na takie studia to nie wszystko. Warunkiem uzyskania kwalifikacji jest ukończenie studiów podyplomowych na danym kierunku, w tym też zdanie egzaminu. Wtedy dopiero możliwe będzie rozpoczęcie pracy na stanowisku nauczyciela wspomagającego.
Studia podyplomowe nie zajmują dużo czasu, a dają możliwość zwiększenia swoich kwalifikacji, co jest naprawdę dobrym rozwiązaniem. Edukacja włączająca ma bowiem ogromne znaczenie w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami, dla których trzeba stworzyć przyjazne środowisko.
Czy trzeba mieć studia wyższe, aby studiować podyplomowo?
Studia podyplomowe są bardzo ważne, ponieważ pozwalają zwiększyć kwalifikacje i co najważniejsze dają szanse na rozwój zawodowy. Zapisanie się na takie studia możliwe jest dla osób, które posiadają wykształcenie wyższe. Muszą mieć one zatem ukończone studia I lub II stopnia.
Co ważne po takich studiach nie otrzymuje się dyplomu tak jak na studiach licencjackich, czy magisterskich, a dokument potwierdzający ich ukończenie. Wykształcenie wyższe to droga do pracy na ciekawych i przede wszystkim dobrych stanowiskach. Brak studiów to przeszkoda do tego, aby móc aplikować na wiele stanowisk pracy głównie tych związanych z pracą z dziećmi.
Może spodobać Ci się również:
Adwokat to zawód, który wymaga dużo poświęcenia oraz dokładnej znajomości przepisów prawa. Osoby, które pracują w kancelarii adwokackiej, mają możliwość rozwoju, a także cieszą się dobrymi zarobkami, co jest jedną…
Czytaj więcej