poniedziałek, 29 kwietnia 2024r.

Jaka karma dla kota będzie najlepsza?

photo 1630359486912 4b085e38f1e7cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw2fHx2ZXR8ZW58MXwwfHx8MTY4Mjg0NDU1Ngixlibrb 4.0.3q80w1080

To, czym się odżywiamy, w znaczący sposób wpływa na nasze życie. Ta sama zasada dotyczy również naszych czworonożnych przyjaciół. W zależności od stylu życia i stadium rozwoju, koty potrzebują odpowiednich składników odżywczych, które uchronią ich organizm przed rozwojem infekcji. Dlatego powinniśmy stale weryfikować, czy dostarczane zwierzęciu pokarmy są zgodne z jego potrzebami…

Kot pije mleko? Właśnie niekoniecznie…

Każde dziecko, które zapytalibyśmy o najpopularniejszy pokarm dla kota jednomyślnie wskazałoby mleko. Prawda jest jednak nieco inna, ponieważ dorosłe osobniki znacznie częściej sięgają po inne posiłki. Krowie mleko w pewnych przypadkach jest wręcz niewskazane, a u kota w podeszłym wieku może nawet wywołać biegunki.

Przychodnia weterynaryjna z Krakowa odradza też karmienia kota resztkami z naszego obiadu. Nie wszystkie pokarmy, które my spożywamy nadają się dla pupila, a niektóre mogą mu nawet zaszkodzić. Jeśli więc chcemy zadbać o jego zdrowie, powinniśmy postawić na specjalnie wyselekcjonowane karmy, które będą w pełni odpowiadały potrzebom zwierzęcia…

Karma sucha czy mokra? Która będzie lepsza?

W tej kwestii zdania są podzielone. Doświadczony weterynarz z Krakowa z pewnością zaleci stosowanie naprzemienne karmy w postaci suchej oraz mokrej. Oba typy pożywienia mają szereg cennych składników, które powinny uzupełniać niedobory witamin i minerałów zwierzęcia. Musimy jednocześnie pamiętać o tym, że stosując wyłącznie karmę suchą, powinniśmy zadbać o stały dostęp do miski z wodą dla kota.

Trzeba też pamiętać o odpowiednim dawkowaniu posiłków. Mały kot, który jeszcze jet w fazie wzrostu powinien jeść mniej, lecz częściej, nawet 3 razy na dobę. Dorosłemu osobnikowi wystarczy obfita miska z pokarmem rano i trochę karmy na wieczór.

Jak dobiera się ilość pokarmu?

Aby oszacować przybliżoną ilość karmy, musimy zwrócić uwagę na kilka parametrów, na przykład:

  • masę ciała zwierzęcia,
  • stadium rozwoju kota,
  • aktywność naszego pupila – zwierzęta domowe będą potrzebowały mniejszej ilości kalorii.

Zbyt duże porcje szybko doprowadzą do nadwagi kota, a ta może wywołać problemy z poruszaniem się i wady układu kostno-stawowego pupila. Warto więc rozsądnie racjonować pokarmy i nie dokarmiać zwierzęcia między posiłkami. Jeśli to możliwe, pilnujmy również tego, by nasz pupil nie szukał jedzenia na własną rękę, a przede wszystkim, by nie spożywał złapanych gryzoni i innych pokarmów z niepewnego źródła.

Może spodobać Ci się również:

photo 1486739985386 d4fae04ca6f7cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxNHx8cnVubmVyc3xlbnwxfDB8fHwxNjc1MTA4NDkxixlibrb 4.0.3q80w1080

Bieganie co drugi dzień – czy to ma sens?

1 stycznia 2023

Coraz więcej osób chce rozpocząć przygodę z bieganiem. Kierują nami różne motywacje: jedni chcą po prostu zrzucić kilka dodatkowych kilogramów, inni myślą nad poprawieniem kondycji, jeszcze inni szukają ciekawego zajęcia…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady