poniedziałek, 29 kwietnia 2024r.

Jakie uprawnienia trzeba mieć na wózek widłowy elektryczny?

jakie uprawnienia trzeba miec na wozek widlowy elektryczny 5

Otwierasz swój biznes i chcesz dowiedzieć się co będzie Tobie czy Twoim pracownikom potrzebne, jeśli zdecydujesz się na korzystanie z wózków widłowych elektrycznych? Zobacz, jakich formalności musisz dopilnować oraz co będzie konieczne, by bez przeszkód obsługiwać ładunki i palety.

Ekologiczne wózki do pracy w różnych warunkach

Wózki elektryczne to doskonały wybór dla różnego typu branż, dlatego stanowią one obecnie najczęściej wybierane spośród wszystkich wózków jezdniowych podnośnikowych. Co stanowi o ich wyjątkowości? Przede wszystkim napęd – ładowane prądem akumulatory są nie tylko wydajne, ale również:

  • nie emitują spalin,
  • zapewniają cichą pracę,
  • są wygodne w obsłudze i ładowaniu,
  • zapewniają stabilne, zbilansowane koszty eksploatacji.

Ponadto, wózki widłowe elektryczne mogą być bez problemów wykorzystywane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. A w przypadku widlaków z zabudowaną kabiną – nawet w trakcie panujących na zewnątrz ujemnych temperatur czy podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych.

 

Rejestracja wózka widłowego elektrycznego

 

jakie uprawnienia trzeba miec na wozek widlowy elektryczny 4

Jak wszystkie wózki podnośnikowe z napędem mechanicznym, tak samo elektryczne wózki widłowe po zakupie wymagają rejestracji. Można jej dokonać w jednym z oddziałów Urzędu Dozoru Technicznego, które mają swoje siedziby w każdym województwie. Należy jednak pamiętać, iż rejestracja wózka widłowego nie jest kwestią, o której przedsiębiorca może decydować indywidualnie. Każdy, eksploatowany wózek widłowy elektryczny musi być zarejestrowany, co pozwoli na późniejsze nadzorowanie jego stanu technicznego w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa i wydajności urządzenia mechanicznego.

Rejestracji wózka widłowego powinien dokonać właściciel pojazdu. W tym celu do oddziału UDT powinien zabrać wypełniony wniosek o przeprowadzenie badania pojazdu wraz z kompletem dokumentów:

  • schematami układów hydraulicznego oraz elektrycznego,
  • instrukcją obsługi,
  • certyfikatem pochodzenia,
  • Dokumentacją Techniczno- Ruchową (określaną także potocznie jako „DTR-ka”.

Jeśli zakupiony wózek widłowy z napędem elektrycznym jest urządzeniem z drugiej ręki, do wniosku należy dołożyć także kopie dokumentów z poprzedniej rejestracji.

 

Przestrzeń dla wózków widłowych elektrycznych

Jeśli wiesz już jak zarejestrować wózek widłowy elektryczny, pora przejść do kolejnego kroku – czyli odpowiedniego przygotowania zarówno przestrzeni, jak i pracownika/ów, którzy będą mieli na co dzień obsługiwać maszynę.

Jeśli chodzi o zagospodarowanie przestrzeni, to istotne jest:

  • wyznaczenie odpowiedniej szerokości dróg transportowychdopasowanych do wymiarów urządzenia oraz odgórnie przyjętych norm bezpieczeństwa;
  • wygospodarowanie obszaru, w którym wózek widłowy elektryczny będzie znajdował się w czasie poza pracą, miejsce to powinno być suche, o odpowiedniej nie za wysokiej i nie za niskiej temperaturze;
  • usunięcie wszelkich przeszkód, które mogłyby utrudnić płynne poruszanie się na wózkach widłowych;
  • zniwelowanie podjazdów oraz progów pomiędzy pomieszczeniami i przy wjazdach, tak aby maszyny z powodzeniem je pokonały.

jakie uprawnienia trzeba miec na wozek widlowy elektryczny 3

Zapytaj o uprawnienia na elektryczne wózki widłowe

Niezwykle istotne jest także zadbanie o to, aby eksploatacją wózków widłowych elektrycznych zajmowali się tylko przeszkoleni pracownicy. Obowiązek ten stanowi wymóg nie tylko dotyczący sprzętów elektrycznych, ale wszystkich urządzeń podnośnikowych z napędem mechanicznym, ponieważ podlegają one pod nadzór Urzędu Dozoru Technicznego.

Czym są uprawnienia na wózki widłowe? Jest to czasowe zezwolenie na kierowanie i wykonywanie operacji wózkami jezdniowymi podnośnikowymi z napędem mechanicznym (z wyjątkiem wózków specjalizowanych). W zależności od rodzaju uprawnienia okres jego ważności wynosi od 5 do 10 lat. A po jego upływie należy odnowić dokumenty.

Kto wydaje uprawnienia na wózki widłowe?

Uprawnienia na wózki widłowe uzyskać można tylko i wyłącznie w Urzędzie Dozoru Technicznego. W celu ich uzyskania należy złożyć wniosek o przeprowadzenie egzaminu z wiedzy na temat widlaków wraz ze stosowną, obowiązującą w danym roku opłatą egzaminacyjną (obecnie na rok 2023 jest to 237,98 zł; w 2022 było to 213, 34 zł; natomiast w 2021 – 193,78 zł).

Jak wygląda egzamin na wózki widłowe?

Osoby, które chcą uzyskać uprawnienia na wózki widłowe elektryczne przystępują do egzaminu, który składa się z dwóch części:

  • teoretycznej – obejmującej zagadnienia związane z obowiązkami operatorów, pytanie o przepisy prawne, czy budowę wózka widłowego;
  • praktycznej– polegającej na przedstawieniu umiejętności jazdy oraz operowania maszyną.

Po pozytywnym zaliczeniu obydwu części egzaminu, operator powinien postarać się o uzyskanie zaświadczenia potwierdzającego zdanie egzaminu, a następnie przedstawić go w miejscu pracy i odbyć szkolenie BHP, by móc rozpocząć pracę na elektrycznym wózku widłowym.

jakie uprawnienia trzeba miec na wozek widlowy elektryczny 2

Podsumowanie

Elektryczny wózek widłowy to nowoczesna i wydajna maszyna z napędem mechanicznym. Wspomniany napęd sprawia, że operatorzy tego typu urządzeń zobowiązani są do uzyskania państwowych uprawnień zezwalających na ich obsługę. Rozwiązanie to ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa oraz wydajności elektrycznych wózków widłowych z przeciwwagą wyposażonych w baterię. Bez względu na typ urządzenia (jego model, udźwig czy wysokość podnoszenia) uprawnienia na wózki widłowe elektryczne musi posiadać każdy operator tychże urządzeń.

Może spodobać Ci się również:

Adwokat czy radca prawny - co lepsze? Kogo wybrać w naszej sprawie?

Adwokat czy radca prawny – co lepsze? Kogo wybrać w naszej sprawie?

20 czerwca 2020

Wielokrotnie, potrzebując wsparcia z obszaru prawa, nie jesteśmy pewni, do kogo powinniśmy się tak naprawdę zwrócić. Osoby postronne na przemian zachęcają nas do skorzystania z usług adwokata lub radcy prawnego,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady