niedziela, 28 maja 2023r.

Kradzież danych osobowych – gdzie zgłosić takie przestępstwo?

Kradzież danych osobowych – gdzie zgłosić takie przestępstwo?

Standardowa kradzież dokumentów, pieniędzy czy mienia traktowana jest w polskim systemie jako  przestępstwo. Jeszcze poważniejsze konsekwencje może wywołać wyciek danych osobowych, na podstawie których oszuści mogą dokonać prób wyłudzenia pieniędzy. W dobie cyfryzacji i rozwoju usług internetowych o kradzież poufnych informacji nie trudno warto więc wiedzieć co należy zrobić, gdy stwierdzimy taką sytuację u siebie… Jak należy się wtedy zachować?

Jak reagować po stwierdzeniu kradzieży danych?

W pierwszej kolejności warto zachować spokój. Podejmowanie działań w panice czy nerwach może negatywnie odbić się na ich skuteczności. W takich sytuacjach najlepiej wykorzystać pogotowie prawne. Częstochowa jest miastem, w którym można skontaktować się z naszym biurem. Udzieli on niezbędnych informacji jak postępować w przypadku takich sytuacji.

Przede wszystkim w pierwszej kolejności należy fakt ten zgłosić na policję. Warto również poinformować bank i inne placówki, w których przechowujemy oszczędności. Oszuści mogą podjąć próbę wyłudzenia pieniędzy. Należy przy tym pamiętać, aby po stwierdzeniu kradzieży danych wylogować się ze wszystkich urządzeń i zmienić dotychczasowe hasła w wykorzystywanych serwisach internetowych. 

Gdy zginie nam dowód osobisty…

Dokument także często pada ofiarą przestępców. Na podstawie zawartych w nich informacji można próbować ubiegać się o otrzymanie pożyczki z popularnych chwilówek. Gdy stwierdzimy więc kradzież dowodu, również niezwłocznie należy zgłosić ten fakt na policję. W takim wypadku dokument zostanie unieważniony, przez co jego wykorzystanie nie będzie możliwe.

W dalszej kolejności dobrze jest również poinformować bank o zaistniałej sytuacji i zablokować możliwość korzystania z karty kredytowej. Niekiedy o kradzieży dokumentu tożsamości dowiadujemy się podczas wizyty komornika, gdy oszustwa zostały już zrealizowane. Wówczas również należy zgłosić sprawę na policję, można też wykorzystać pogotowie karne, które podpowie co robić w takich sytuacjach.

Jak uchronić się przed kradzieżą?

Oczywiście nie da się wyeliminować ryzyka wycieku danych osobowych, można jednak dzięki kilku prostym zasadom zabezpieczyć dokumenty. W takim wypadku pilna pomoc prawnika nie będzie konieczna. Przede wszystkim nie należy:

  • oddawać dokumentów w zastaw,
  • podawać prywatnych informacji podczas rozmowy telefonicznej czy konwersacji elektronicznej,
  • przechowywać danych osobowych na komputerze lub smartfonie,
  • bagatelizować ochrony antywirusowej naszego sprzętu,
  • stosować tego samego hasła przez długi czas,
  • nieroztropnie podawać dane na portalach internetowych bez zabezpieczeń.

Może spodobać Ci się również:

photo 1514053514818 a89e7ce304e9cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyMnx8Y2FyJTIwdmFybmlzaGluZ3xlbnwxfDB8fHwxNjUzOTE4MDE5ixlibrb 1.2.1q80w1080

Lakier matowy – ile kosztuje jego przygotowanie?

1 kwietnia 2023

Przy większości samochodów zastosowano tradycyjny wygląd karoserii z idealnym połyskiem. Są jednak modele, które wyróżniają się matowym odcieniem barwy. Taki efekt można uzyskać, stosując właściwe lakiery ze specjalnym dodatkiem, rozpraszającym…

Czytaj więcej