niedziela, 14 kwietnia 2024r.

Kradzież danych osobowych – gdzie zgłosić takie przestępstwo?

Kradzież danych osobowych – gdzie zgłosić takie przestępstwo?

Standardowa kradzież dokumentów, pieniędzy czy mienia traktowana jest w polskim systemie jako  przestępstwo. Jeszcze poważniejsze konsekwencje może wywołać wyciek danych osobowych, na podstawie których oszuści mogą dokonać prób wyłudzenia pieniędzy. W dobie cyfryzacji i rozwoju usług internetowych o kradzież poufnych informacji nie trudno warto więc wiedzieć co należy zrobić, gdy stwierdzimy taką sytuację u siebie… Jak należy się wtedy zachować?

Jak reagować po stwierdzeniu kradzieży danych?

W pierwszej kolejności warto zachować spokój. Podejmowanie działań w panice czy nerwach może negatywnie odbić się na ich skuteczności. W takich sytuacjach najlepiej wykorzystać pogotowie prawne. Częstochowa jest miastem, w którym można skontaktować się z naszym biurem. Udzieli on niezbędnych informacji jak postępować w przypadku takich sytuacji.

Przede wszystkim w pierwszej kolejności należy fakt ten zgłosić na policję. Warto również poinformować bank i inne placówki, w których przechowujemy oszczędności. Oszuści mogą podjąć próbę wyłudzenia pieniędzy. Należy przy tym pamiętać, aby po stwierdzeniu kradzieży danych wylogować się ze wszystkich urządzeń i zmienić dotychczasowe hasła w wykorzystywanych serwisach internetowych. 

Gdy zginie nam dowód osobisty…

Dokument także często pada ofiarą przestępców. Na podstawie zawartych w nich informacji można próbować ubiegać się o otrzymanie pożyczki z popularnych chwilówek. Gdy stwierdzimy więc kradzież dowodu, również niezwłocznie należy zgłosić ten fakt na policję. W takim wypadku dokument zostanie unieważniony, przez co jego wykorzystanie nie będzie możliwe.

W dalszej kolejności dobrze jest również poinformować bank o zaistniałej sytuacji i zablokować możliwość korzystania z karty kredytowej. Niekiedy o kradzieży dokumentu tożsamości dowiadujemy się podczas wizyty komornika, gdy oszustwa zostały już zrealizowane. Wówczas również należy zgłosić sprawę na policję, można też wykorzystać pogotowie karne, które podpowie co robić w takich sytuacjach.

Jak uchronić się przed kradzieżą?

Oczywiście nie da się wyeliminować ryzyka wycieku danych osobowych, można jednak dzięki kilku prostym zasadom zabezpieczyć dokumenty. W takim wypadku pilna pomoc prawnika nie będzie konieczna. Przede wszystkim nie należy:

  • oddawać dokumentów w zastaw,
  • podawać prywatnych informacji podczas rozmowy telefonicznej czy konwersacji elektronicznej,
  • przechowywać danych osobowych na komputerze lub smartfonie,
  • bagatelizować ochrony antywirusowej naszego sprzętu,
  • stosować tego samego hasła przez długi czas,
  • nieroztropnie podawać dane na portalach internetowych bez zabezpieczeń.

Może spodobać Ci się również:

photo 1551847677 dc82d764e1ebcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0fHxwc3ljaG9sb2dpc3QlMjB0aGVyYXB5fGVufDF8MHx8fDE2ODUzNTQ5NDh8MAixlibrb 4.0.3q80w1080

Uzależnienie i współuzależnienie, czym jest i jak ważna jest w tym przypadku terapia?

1 września 2023

Uzależnienia stanowią wyzwanie nie tylko dla osób bezpośrednio dotkniętych przez ten problem, ale także dla ich bliskich. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że współuzależnienie, czyli niewłaściwa reakcja na uzależnienie…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady