czwartek, 21 września 2023r.

Lakier matowy – ile kosztuje jego przygotowanie?

photo 1514053514818 a89e7ce304e9cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyMnx8Y2FyJTIwdmFybmlzaGluZ3xlbnwxfDB8fHwxNjUzOTE4MDE5ixlibrb 1.2.1q80w1080

Przy większości samochodów zastosowano tradycyjny wygląd karoserii z idealnym połyskiem. Są jednak modele, które wyróżniają się matowym odcieniem barwy. Taki efekt można uzyskać, stosując właściwe lakiery ze specjalnym dodatkiem, rozpraszającym światło. Czy pomalowanie samochodu w ten sposób jest drogą inwestycją?

Matowy lakier – jak go stworzyć?

Początkowe etapy malowania praktycznie nie różnią się od tych, stosowanych podczas standardowego procesu.  Pierwszym krokiem zawsze jest opracowanie powierzchni. Wiąże się to z myciem karoserii, usuwaniem starej uszkodzonej powłoki lakierniczej, odtłuszczaniem oraz wygładzaniem drobnych ubytków. Wszystkie te kroki mają doprowadzić do wyrównania powierzchni i przygotowania pod nakładanie nowej warstwy.

W dalszej kolejności nakładany jest podkład oraz bazowe lakiery samochodowe, które nadają kolor. Po zaschnięciu się powłoki eksperci przechodzą do aplikacji warstwy ochronnej, która w tym przypadku zawiera bardzo drobno zmielone kruszywo mineralne. Jego celem jest rozproszenie światła, które daje właśnie matowy efekt. Karoserii tego typu nie poleruje się do idealnego połysku, a sama powierzchnia jest jedynie wygładzana.

Ile kosztuje przygotowanie matowego lakieru?

Wykonanie takiego efektu na całym samochodzie może wiązać się z wydatkiem nawet kilkunastu tysięcy złotych. Choć sam proces jest nieco łatwiejszy od klasycznego malowania, w tym przypadku koszty również zależą od wydatków na materiały z hurtowni lakierniczej oraz czasu nakładania poszczególnych powłok. 

Lakierowanie samo w sobie jest wymagającym i czasochłonnym zadaniem, dlatego cena takiego zabiegu również musi być wysoka. W wielu przypadkach zmiana koloru samochodu opłaca się tylko w nowszych pojazdach, których wartość jest jeszcze dość wysoka. Starsze modele lepiej będzie okleić folią, lub wypolerować karoserię, by uzyskać idealny połysk.

Lakier matowy – jak o niego dbać?

Mimo że powłoka nie ma idealnego połysku, również powinniśmy się o nią zatroszczyć. Zarysowania mogą zniekształcić przygotowany efekt, dlatego przede wszystkim należy pamiętać o regularnym czyszczeniu samochodu. Dystrybutor lakierów samochodowych i akcesoriów udostępni również szereg preparatów woskowych, które ułatwią konserwację nowo przygotowanej powłoki.

Wystarczy co jakiś czas udać się na myjnie i dokładnie oczyścić samochód z zabrudzeń. Jeśli czyścimy pojazd w domowych warunkach, powinniśmy stosować miękkie ściereczki i uważnie czyścić karoserię kawałek po kawałku. Dzięki temu uzyskamy optymalny efekt i nie zarysujemy samochodu.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 13

Sklep z odzieżą bhp – czy to dobry pomysł na biznes?

1 maja 2021

Prowadzenie własnego biznesu nie jest proste, jednak dla każdego bez wątpienia znajdzie się miejsce. Oczywiście trzeba wiedzieć, jak prowadzić działalność, aby przynosiła zyski. Nie wystarczy dobry pomysł na biznes, niezbędna…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady