niedziela, 14 kwietnia 2024r.

Materace dla niemowląt – na co zwracać uwagę?

Materace dla niemowląt - na co zwracać uwagę?

Spokojny sen jest gwarancją prawidłowej regeneracji ciała. Już od najmłodszego wieku dziecka warto zadbać o to, jak się ono wysypia. W przypadku niemowlaków dobór łóżeczka i materaca jest szczególnie istotny, bowiem jest to miejsce, w którym maluch spędza większość swojego czasu. Warto więc dobrać taki materac, który zapewniać będzie komfortową pozycję zarówno podczas popołudniowej drzemki, jak i nocnego snu… Sprawdźmy o czym trzeba pamiętać dobierając podłoże do spania swojemu dziecku…

Dlaczego dobry materac jest tak ważny?

Odpowiednio dobrany produkt pozwoli odpowiednio rozłożyć masę ciała i zachować prawidłową postawę. Właściwy materiał zapobiegnie późniejszym kłopotom ze skrzywieniami kręgosłupa. Materac nie może być ani zbyt miękki ani za twardy – powinien być dostosowany do potrzeb małego, stale rozwijającego się organizmu.

Przy doborze produktu warto także zwrócić uwagę na wykorzystane do jego wykonania materiały. W przypadku niemowląt sprawdzą się materace z powłoką chłonną neutralizującą wydzieliny takie jak pot czy mocz, które mogą być niepożądanym środowiskiem bakterii.

Bezpieczeństwo niemowlaka na pierwszym miejscu

Wybór materacy może być trudny ze względu na dużą różnorodność modeli. Warto jednak przed przystąpieniem do oceny parametrów dowiedzieć się, czy dany wyrób posiada atesty i certyfikaty poświadczające jego bezpieczeństwo. Zaświadczenia potwierdzają prawidłową budowę materaca i dostosowanie go to potrzeb najmłodszych, a także dobór surowców, które nie zagrożą zdrowiu dziecka.

Warto zwracać również uwagę, czy materac posiada certyfikaty typu Oeko – tex Standard 100. Świadczy on o braku niebezpiecznych substancji chemicznych w strukturze wyrobu. Wskazówką do zdecydowania się na zakup może być także pozytywna opinia wydana przez Instytut Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka.

Istotna jest twardość materaca

Podczas doboru podłoża dla niemowlaka warto zwrócić uwagę, że przede wszystkim kręgosłup dziecka musi mieć dobre podparcie na całej długości. Nie zaleca się stosowanie w przypadku niemowlaków materacy twardych ani zbyt miękkich. Najlepszym wyborem będą średniej twardości, bezstrefowe produkty ułatwiające ułożenie ciała w dowolnej pozycji bez dodatkowych odkształceń w wyniku nacisku masy ciała.

Jak sprawdzić czy materac się nadaje? Może do tego posłużyć prosty test. Wystarczy ustawić go przy ścianie i sprawdzić jego zachowanie. Dobry materac jest w stanie samodzielnie ustać, a zbyt miękkie modele szybko stracą swoją elastyczną budowę.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 7

Łazienka w stylu glamour – jak ją urządzić?

1 grudnia 2021

Idealna łazienka musi być praktyczna, a jednocześnie elegancka i przytulna. Jak osiągnąć przywołany cel? Możliwości jest wiele. Katalog stylów aranżacji wnętrz jest bardzo szeroki. Coraz więcej osób wybiera jednak estetykę…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady