czwartek, 25 kwietnia 2024r.

Piszczące hamulce – dlaczego hamulce piszczą? Co z tym zrobić?

Piszczące hamulce - dlaczego hamulce piszczą? Co z tym zrobić?

Piszczenie hamulców to przypadłość wielu pojazdów. W większości wypadków okazuje się właśnie podczas hamowania. Nie w każdym wypadku piszczenie hamulców jest cechą jakiejś wady w funkcjonowaniu układu hamulcowego. W wypadku systemów sportowych, charakteryzujących się dużą efektywnością, natomiast również wytrzymałością na przegrzanie, niebezpieczne dźwięki są wpisane w ich obsługę. Pochodzi to m.in. z większej temperatury pracy systemu, natomiast również spasowania konkretnych składników. Klocki hamulcowe mogą się przemieszczać wewnątrz zacisku oraz przyjemnie trzeć o tarczę.

Czemu hamulce piszczą?

Piszczące hamulce dają znać o sobie, kiedy współpraca między konkretnymi składnikami podlega uszkodzeniu. Najlepiej wyjaśnić to na przykładzie tradycyjnych hamulców tarczowych. Efektywne klocki hamulcowe, współdziałające z dobrymi tarczami, oddziałują na nie z jednakową siłą tarcia (uzależnioną od siły ucisku na pedał hamulca). Piski występują wówczas, kiedy siła tarcia między klockiem natomiast tarczą jest zmienna, raz mocniejsza natomiast raz silniejsza, co wywołuje, iż dochodzi do drżenia klocków oraz tarcz. Wtedy występuje pisk.

Co zrobić, kiedy hamulce piszczą?

Piszczenie hamulców może znaczyć większą wadę układu hamulcowego. W ekstremalnych wypadkach przegrzanie hamulców może spowodować do dużych zniszczeń. Jako, iż hamulce są stosowane w trakcie jazdy co chwilę, powinny być jak najbardziej sprawne. Należałoby skontaktować się z mechanikiem na kontrolę układu hamulcowego oraz polecić potrzebny serwis. Piszczące hamulce są nie jedynie uciążliwe, lecz wskazują, iż może nastąpić kłopot z jedną spośród przeważnie stosowanych części pojazdu.

Piszczące hamulce nie zawsze znaczą kłopoty

Na rynku odnajdziemy sportowe auta, zaopatrzone w metaliczne klocki. W tymże wypadku, piski nie muszą znaczyć jakiejś wady. To standardowa cecha klocków hamulcowych dedykowanych do sportowej jazdy. Wyróżniają się większą efektywnością, wytrzymałością i odpornością na przegrzanie w zestawieniu z montowanymi w popularnych pojazdach. Lepiej tolerują pracę pod ogromnym obciążeniem.

Może spodobać Ci się również:

Szlifierka do otworów - ważne informacje związane z obsługą

Szlifierka do otworów – ważne informacje związane z obsługą

1 lutego 2021

Końcowa obróbka wyrobów jest jednym z ważniejszych elementów podczas produkcji. Wykończenie otworów wymaga dokładności i dużo uwagi. Żeby te wszystkie wymagania zostały spełnione, należy wiedzieć jakie maszyny są najlepsze i…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady