poniedziałek, 17 czerwca 2024r.

Skąd pochodzi pizza? Jaki kraj wymyślił pizzę? Pizza jak z pizzerii

Skąd pochodzi pizza? Jaki kraj wymyślił pizzę? Pizza jak z pizzerii

Pizza to jedno z najpopularniejszych dań na świecie. Ten smaczny, pszenny placek przypadł do gustu zarówno dorosłym, jak i najmłodszym, głównie przez wiele odmian smakowych, które można osiągnąć poprzez dowolne dobieranie składników. Niezależnie, czy preferujemy pizzę na cienkim, bądź puszystym cieście, warto wiedzieć, skąd pochodzi to danie.

Historia powstania 

Dziś większości z nas pizza znana jest jako włoska potrawa narodowa, mało kto jednak wie, że to starożytni Grecy jako pierwsi jedli pieczone pszenne placki z oliwą i ziołami. W czasie podbojów, Rzymianie zainspirowali się nie tylko grecką architekturą i kulturą, ale również kulinarnymi recepturami, dzięki czemu przepis na tę prostą potrawę trafił do Włoch, by w późniejszym czasie ewoluować i zyskać popularne dziś miano pizzy.

Jak powstała Margherita

Jedną z pierwszych odmian, jaką poznał świat i do dziś serwuje ją każda pizzeria, jest oczywiście Margherita. Ciekawostką jest fakt, że swoją nazwę zawdzięcza królowej Włoch, Małgorzacie, która przy okazji odwiedzin Neapolu została nią poczęstowana. Kolorystyka dania nawiązywała wówczas do narodowych włoskich barw, a wszystko za sprawą pomidorów, które w tamtym czasie również po raz pierwszy pojawiły się w kraju, mozzarelli i świeżej, aromatycznej bazylii.

Dzisiejsze odsłony 

Pomimo tego, że kuchnia włoska charakteryzuje się raczej skromną ilością dobrej jakości składników używanych w kuchni, pizza bardzo szybko zagościła w innych krajach, nie tylko Europy. Dziś można ją zjeść na cienkim i grubym cieście – niemal każda pizzeria gwarantuje wybór w tej kwestii. Stała się na tyle popularnym daniem, że zjeść można ją dziś bez problemu w każdym mniejszym i większym mieście. Szczególnie Kraków znany jest z klimatycznych knajp w pobliżu starówki, oferujących świeże, pszenne placki z najwyższej jakości włoskimi składnikami, takimi jak dojrzewająca szynka, ser pleśniowy, karczochy, mozzarella oraz wiele innych.

Pizza z dowozem do domu

Kiedy nie mamy czasu wybrać się do miasta bądź po prostu zmęczenie po całym, ciężkim dniu wzięło górę, pizza na dowóz może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Wiele restauracji dowozi jedzenie do późnych godzin wieczornych, dzięki czemu ten pszenny placek z ulubionymi dodatkami idealnie nadaje się także jako ciepły posiłek dla gości zaproszonych na domówkę. Warto pamiętać tylko, aby zamówić kilka wersji mięsnych i wegetariańskich, aby każdy z uczestników imprezy był zadowolony. Dodatkowo, realizując większe zamówienie, bardzo często liczyć można na okazyjny rabat ze strony restauracji.

Może spodobać Ci się również:

photo 1551632811 561732d1e306cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMXx8U2hvZXMlMjB0cmVra2luZ3xlbnwxfDB8fHwxNjkwNjIyMjA5fDAixlibrb 4.0.3q80w1080

Buty na co dzień damskie – jakie powinny być?

1 września 2023

Uniwersalne buty na co dzień dla pań, to znaczy jakie? Ile kobiet tyle preferencji dotyczących właściwie dobranego obuwia. Nie wszystkie produkty sprawdzą się jednak do codziennych przechadzek, a czasem klasyczne…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady