Spawanie aluminium: jakie sposoby są dostępne? Który wybrać?
Podczas spawania, można trwale złączyć ze sobą elementy metali. To bardzo przydatna funkcja przy produkcji części maszyn, akcesoriów instalacji hydraulicznych oraz gazowych. W zależności od rodzaju tworzywa i jego właściwości, wymagane są nieco inne parametry i technologie łączenia. Pod lupę weźmiemy dziś proces spawania aluminium, które teoretycznie jest jednym z prostszych materiałów do obróbki, ze względu na niską temperaturę topnienia…
Czy spawanie aluminium jest łatwe?
Proces jest bardzo podobny do łączenia innego typu metali. Podczas spawania wykorzystuje się dodatkowe spoiwo, lub łączy się elementy wyłącznie przez podgrzanie ich powierzchni. Podstawową różnicą jest jednak fakt, że w przeciwieństwie do innych metali, aluminium spawa się wykorzystując prąd przemienny.
Omawiany metal topi się w niskiej temperaturze – około 660 stopni. Wydawać by się mogło, że jest to pozytywna cecha, a metal jest dość plastyczny. Jego spawanie jednak do najłatwiejszych nie należy, ponadto podczas tego procesu często dochodzi do wytwarzania cienkiej warstwy tlenków na powierzchni urabianego elementu. Warto również przed przeprowadzeniem procesu łączenia zorientować się, z jakim typem aluminium mamy do czynienia – pozwoli to dobrać odpowiednią metodę spawania.
Spawanie metodą MIG
Aluminium z powodzeniem można łączyć z wykorzystaniem migomatu. Metoda MIG znajduje zastosowanie głównie w przypadku metalowych elementów o grubości powyżej 1 mm, choć nowoczesne spawanie umożliwia również połączenie cieńszych elementów aluminium. W tym przypadku konieczne jest jednak wykorzystanie prądu pulsującego.
Metoda polega na wykorzystaniu zewnętrznego spoiwa do połączenia elementów na stałe. Materiał łączący dostarczany jest w postaci drutu przez uchwyt elektrodowy. Dzięki tej metodzie można skutecznie i szybko zespolić ze sobą metalowe części, proste jest także spawanie aluminium. Kraków to miejsce, w którym łatwo znajdziesz urządzenia wykorzystujące tę technikę.
Spawanie metodą TIG
Kolejną metodą pozwalającą na łączenie aluminiowych elementów jest technika TIG. Pozwala ona skutecznie łączyć ze sobą bardzo cienkie warstwy aluminium, których grubość nie przekracza jednego milimetra. Jednocześnie, wykorzystując tę metodę można spawać produkty o maksymalnej szerokości 10 mm.
Proces przeprowadza się z wykorzystaniem nietopliwej elektrody wolframowej przy gazowej osłonie. Ze względu na wysoką temperaturę topnienia elektrody rozgrzewa ona spawane powierzchnię w sposób w pełni kontrolowany. Łączenie elementów metodą TIG w przypadku aluminiowych elementów wymaga zastosowania prądu zmiennego.
Może spodobać Ci się również:
Obuwie młodzieżowe znacznie różni się od butów, w których chodzą dorośli. Młodzi ludzie stawiają na ciekawe i przede wszystkim modne stylizacje. Chcą oni podążać za wyznaczanymi trendami i wyglądać tak…
Czytaj więcej