Ubezpieczenie OC – co to jest?
W trakcie jazdy samochodem bardzo często spotykamy się z nagłymi niekontrolowanymi zdarzeniami. Zajechanie drogi przez innego użytkownika, chwila nieuwagi na śliskiej drodze czy zagapienie się przed przejściem dla pieszych może skończyć się wypadkiem. Warto na zabezpieczyć się na taką ewentualność, zwłaszcza że posiadanie polisy OC jest prawnym obowiązkiem. Co obejmuje takie ubezpieczenie? I w jakiej sytuacji możemy liczyć na wypłatę odszkodowania?
Czym jest polisa OC?
To specjalne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które pomaga pokryć koszty ewentualnych zdarzeń drogowych. Dzięki niemu sprawca zdarzenia nie musi wypłacać odszkodowania z własnej kieszeni. Koszty związane z rekompensatą poniesionych strat zostaną pokryte z sumy gwarancyjnej.
Ubezpieczenie chroni więc poszkodowanych w wypadku oraz sprawców. Ci pierwsi mogą w tym przypadku liczyć na kompleksową pomoc w kontekście napraw samochodu czy pokrycia kosztów leczenia. Z kolei sprawcy nie będą obciążeni całkowitym kosztem zadośćuczynienia. Z ubezpieczenia OC można skorzystać zarówno w przypadku kolizji, jak i wypadku drogowego.
Kto musi wykupić takie ubezpieczenie?
Polisę powinien wykupić każdy właściciel pojazdu mechanicznego, który wykorzystuje go do przemieszczania się w ruchu drogowym. Obowiązek ten dotyczy między innymi posiadaczy samochodów osobowych, motocykli, pojazdów ciężarowych czy sprzętu rolniczego. Każdy z użytkowników tych maszyn ma obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC, najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu mechanicznego i cyklicznego odnawiania polisy.
Najczęściej ubezpieczenie OC ważne jest przez cały rok. Niektóre firmy mogą jednak zaproponować krótsze okresy ochrony, dlatego warto dokładnie sprawdzić warunki podczas podpisywania dokumentu. Nie ma jednocześnie obowiązku zakupu ubezpieczenia w konkretnym przedsiębiorstwie, dlatego właściciel samochodu może samodzielnie zdecydować, z jakich usług korzystać.
Od czego zależą koszty ubezpieczenia OC?
Każda firma ustala własne kryteria naliczania stawek ubezpieczenia. Jest jednak kilka czynników, które znacznie podnoszą opłaty…
Młodzi kierowcy muszą liczyć się z wyższymi kosztami. Jeśli właściciel pojazdu nie miał wcześniej zarejestrowanych urządzeń, opłaty za roczną ochronę mogą przekroczyć nawet 1500 złotych. Przy dłuższym stażu jazdy, składki sukcesywnie ulegają jednak zmniejszeniu.
Istotna jest także bezkolizyjna jazda. Każdy wypadek wywołany niewłaściwym stylem jazdy będzie skutkował potrąceniem części sumy gwarancyjnej, co wiąże się ze zwiększeniem kolejnej składki. Dlatego warto jeździć zgodnie z przepisami i unikać zdarzeń drogowych. Kwota ubezpieczenia może po nich znacznie wzrosnąć!
Może spodobać Ci się również:
Posiadanie mieszkania to ogromne udogodnienie dla każdego jego właściciela. Zdarza się, że mamy kilka mieszkań, a mieszkamy tylko w jednym. Takie lokale często stoją puste. W jaki sposób można wykorzystać…
Czytaj więcej