czwartek, 23 maja 2024r.

Wszystko, co musisz wiedzieć o zdjęciach rentgenowskich dla psów

unnamed file

Od 1895 roku promienie rentgenowskie są używane do identyfikacji wszystkiego, od złamanych kości i guzów po kule i inne ciała obce. Tworzą jasny obraz, który lekarze i weterynarze mogą wykorzystać przed podjęciem decyzji o najlepszym sposobie leczenia. 

Jeśli Twój pies dozna urazu, zachoruje lub wykazuje nietypowe objawy, może zostać wykonane prześwietlenie, aby zidentyfikować problem. W tym artykule wyjaśnimy, w jakich stanach i dolegliwościach stosuje się prześwietlenia, przeprowadzimy Cię przez proces prześwietlania psów, a następnie przedstawimy zestawienie wszystkich związanych z tym kosztów.

Do czego służą promienie rentgenowskie? 

Prawdopodobnie myślisz o prześwietleniach rentgenowskich, jak rentgen weterynaryjny, które są używane do identyfikacji złamań – np. złamań kości po urazie – a także mogą być również wykorzystywane do diagnozowania wielu innych problemów. Mogą pokazać wyraźny obraz narządów, tkanek, kamieni pęcherza moczowego i guzów. Mogą nawet ujawnić ciąże! Wnikają tak głęboko, że żadna wewnętrzna struktura nie jest poza ich zasięgiem. 

Są szczególnie skuteczne w identyfikowaniu zatorów jelitowych i są często stosowane, gdy psy są podejrzane o połknięcie obcego przedmiotu. Jednak pomimo tego, że są one skuteczne, istnieją obiekty, których promieniowanie rentgenowskie nie jest w stanie dobrze pokazać. Na przykład plastik może być trudny do zauważenia, a niektóre małe guzy mogą łączyć się z tkanką, co utrudnia ich wykrycie. Dlatego zaleca się, aby w niektórych przypadkach zastosować tomografię komputerową (CT), ultradźwięki lub rezonans magnetyczny (MRI).

Jeśli podejrzewasz problem, powinieneś udać się do lokalnego weterynarza

Gdy weterynarz zasugeruje prześwietlenie, sam proces będzie wyglądał następująco: pod żądanym obszarem zostanie umieszczona plastikowa kaseta (zawierająca film lub czujnik). Kaseta zapobiegnie również zarysowaniom i uszkodzeniom folii. Sprzęt rentgenowski jest zwykle umieszczony na ramieniu mechanicznym i zostanie umieszczony nad obszarem problematycznym. 

Pies powinien pozostać bezruchu 

Ważne jest, aby podczas prześwietlenia pies nie ruszał się z miejsca, dlatego w niektórych przypadkach konieczne będzie podanie mu środków uspokajających. Po przygotowaniu zostanie wyzwolone promieniowanie rentgenowskie, które wykona zdjęcia obszaru. Sam proces trwa zwykle około 10 minut.

Po zrobieniu zdjęć rentgenowskich klisza zostanie przetworzona w mniej niż pół godziny, a zdjęcia zostaną przekazane Twojemu weterynarzowi. Cyfrowe zdjęcia rentgenowskie są zazwyczaj gotowe do natychmiastowego oglądania.

Koszt prześwietlenia różni się znacznie w zależności od indywidualnego przypadku, liczby zdjęć, które należy wykonać, szpitala weterynaryjnego i tego, czy wymagane jest znieczulenie.

Może spodobać Ci się również:

photo 1581090587512 8bfdd1119f94cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw4NHx8c29mdHdhcmUlMjBsb3djb2RlfGVufDF8MHx8fDE2ODE5MjYwMjEixlibrb 4.0.3q80w1080

Jak usprawnić obieg dokumentów w firmie?

1 kwietnia 2023

W dużych przedsiębiorstwach utrzymanie porządku w papierowych dokumentach może być problematyczne. Dodatkowo do obsługi takich formularzy potrzeba będzie rozbudowanego działu kadr, który generuje koszty. A cześć procesów dałoby się przyspieszyć,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady