piątek, 22 listopada 2024r.

Jak pokonać lęk przed mówieniem? Podpowiadamy co zrobić, by nie bać się rozmowy

photo 1596496050755 c923e73e42e1cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyM3x8bGFuZ3VhZ2UlMjBzY2hvb2x8ZW58MXwwfHx8MTYzOTE0NTgzMgixlibrb 1.2.1q80w1080

Opanowanie języka obcego wymaga systematycznej pracy i rozwoju wszystkich umiejętności. Nie wystarczy nauczyć się tysięcy zwrotów i zasad gramatycznych – trzeba jeszcze otworzyć się na rozmowę i pokonać lęk przed mówieniem. To przypadłość, która towarzyszy niemal każdej osobie uczęszczającej na indywidualny kurs angielskiego online. Jak pokonać fałszywy strach i rozpocząć swobodną komunikację?

Uświadom sobie, że stres jest normalny

Ucząc się nowego języka wszystkie jego aspekty będą dla nas czymś nowym. Nic więc dziwnego, że podczas próby redagowania pierwszych wypowiedzi może pojawić się stres. To jednak nic strasznego, tylko normalna reakcja naszego organizmu,  z którą powinniśmy sobie poradzić.

W trakcie dalszego rozwoju poziom niepewności powinien ustępować. Wraz z kolejnym stopniem zaawansowania będziemy znać coraz więcej wyrażeń i zasad gramatycznych, które możemy zastosować podczas konwersacji. Początki zawsze są trudne, jednak nie należy zniechęcać się pierwszymi niepowodzeniami, tylko trzeba wytrwale szlifować swój język.

Każdy może popełnić błąd…

Choć język angielski może być dla ciebie tymczasowo obcy, to z pewnością potrafisz swobodnie rozmawiać po polsku. Jednak pewnie niejednokrotnie spotkałeś się z sytuacją, w której brakowało Ci określenia nazywającego konkretny stan, zjawisko czy przedmiot. Czy takie wydarzenie było powodem do wstydu i traumy? No nie… Podobnie jest z rozmową w języku obcym.

Nawet angielski native speaker od czasu do czasu może popełnić błąd. Nie oznacza to jednak, że nie powinien on szkolić kursantów – po prostu pomyłki zdarzają się również najlepszym. Warto to sobie uświadomić i  podczas pierwszych rozmów nawet pozwolić sobie na błędy. Przecież kurs angielskiego jest po to, by te pomyłki korygować!

Zacznij od małych kroczków

Jeśli myśl o rozmowie w języku obcym paraliżuje twój umysł, nie rzucaj się od razu na głęboką wodę. Lepiej podejść do zagadnienia małymi krokami, które przybliżą cię do osiągnięcia celu i nie wywołają zniechęcenia nauką języka.

Możesz przykładowo umówić się na spotkania z bliską osobą, podczas których będziecie rozmawiać w języku obcym. Przy wsparciu przyjaciela znacznie lepiej się poczujesz i będziesz mniej skrępowany. Jeśli taka rozmowa nie będzie dla ciebie problematyczna, możesz zapisać się na angielski z native speakerem. To osoba, która pomoże  w nauce konstruowania zdań i wychwyci kwestie, które będą wymagać poprawy. Jeśli poczujesz, że stres związany z mówieniem jest coraz mniejszy, możesz spróbować swoich sił w rozmowach przykładowo napotkanymi osobami.

Może spodobać Ci się również:

Maseczki jednorazowe - jak nosić? W jakich miejscach są wymagane?

Maseczki jednorazowe – jak nosić? W jakich miejscach są wymagane?

1 lutego 2021

Obecna sytuacja związana z Covid – 19 zmusza nas do zakrywania ust i nosa. Jest to jedyne rozwiązanie, które pozwala nam w pewnym stopniu normalnie funkcjonować. Jednak, żeby noszenie maseczek…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady