Adwokat czy radca prawny – co lepsze? Kogo wybrać w naszej sprawie?
Wielokrotnie, potrzebując wsparcia z obszaru prawa, nie jesteśmy pewni, do kogo powinniśmy się tak naprawdę zwrócić. Osoby postronne na przemian zachęcają nas do skorzystania z usług adwokata lub radcy prawnego, używając obu pojęć jako synonimów. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż zarówno adwokat, jak i radca prawny zajmują się innymi kwestiami i w innych typach sporów prawnych mogą nam pomóc. Poniżej przedstawiona została charakterystyka zarówno adwokata, jak i radcy prawnego, wraz z informacją, w jakiej sytuacji powinniśmy zgłosić się do każdego z nich.
Adwokat – kim jest i kiedy powinniśmy się do niego zwrócić
To osoba, która ukończyła w przeszłości 5-letnie studia prawnicze, a następnie przystąpiła do 3-letniej aplikacji, która została pozytywnie zakończona egzaminem. Adwokat ma obowiązek wykonywania swojego zawodu w zgodzie z zapisami ustawy Prawa o prokuraturze. Ze względu na bardzo długą ścieżkę kształcenia, każdy z nas może zgłosić się o pomoc do niego w bardzo szerokim zakresie spraw. Adwokaci reprezentują swoich klientów podczas postępowania karnego oraz karno-skarbowego. W takiej sytuacji adwokat może być pełnomocnikiem oskarżyciela lub przybrać rolę obrońcy oskarżonego. Może wespreć nas również w obszarze udzielenia porad prawnych z prawa administracyjnego lub prawa rodzinnego, które obejmuje sprawy o alimenty, sprawy rozwodowe lub podział majątku wspólnego. Jeżeli klient ma problem prawny związany z zakresem prawa cywilnego, jak prawo pracy, prawo rzeczowe lub prawo spadkowe, adwokat jest w stanie pomóc nam w sporządzeniu odpowiednich wniosków, apelacji, a także udzielić porad prawnych.
Radca prawny – kim jest i kiedy powinniśmy się do niego zwrócić
W przeszłości różnice pomiędzy kompetencjami adwokata i radcy prawnego różniły się zasadniczo, dzisiaj jednak nie jest to aż tak widoczne, a różnice z każdym rokiem zacierają się. Podobnie jak adwokat, radca prawny przed uzyskaniem swojego tytułu jest zobowiązany do ukończenia studiów prawniczych, a następnie ukończenia aplikacji radcowskiej. Główną różnicą jest fakt, iż praca radcy prawnego w głównej mierze polega jedynie na świadczeniu pomocy prawnej innym osobom, co jest wyjątkowo szerokim pojęciem. Poprzez pomoc prawną możemy rozumieć cały szereg obsługi prawnej, która niezbędna jest zarówno w stosunku do osób fizycznych, jak i przedsiębiorstw. Podstawową różnicą jest fakt, iż radca prawny może wykonywać swój zawód w oparciu o stosunek pracy u konkretnego pracodawcy. W takiej sytuacji radca nie może występować w roli obrońcy w sprawach karnych i karnoskarbowych, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wystąpił w takiej roli podczas sprawy cywilnej.
Może spodobać Ci się również:
Zakładając własną firmę zazwyczaj mamy dosyć szeroki wybór, jeżeli chodzi o spółki. Jednak, czy osoby’ będące lekarzami również mają tak duży wybór, jak pozostali przedsiębiorcy? Ograniczenia dotyczące tego wyboru nie…
Czytaj więcej