Jak Kodeks pracy w Niemczech określa czas pracy i urlop?
Znajomość przepisów prawa pracy w Niemczech pozwala na dobre dostosowanie swoich potrzeb do warunków tam panujących. Dla Polaka wyjeżdżającego za granicę w poszukiwaniu pracy jest to szczególnie ważne. Obostrzenia związane z pandemią na świecie odzwierciedliły się w zmianach przepisów prawa pracy.
Kodeks pracy Niemcy mają przygotowany tak, by zmiany pozwoliły przedsiębiorcom na przetrwanie trudnej sytuacji. Jednocześnie nowe zapisy podniosły ochronę pracowników przed zwolnieniem. W sytuacjach skrajnych warto zasięgnąć porady prawnej, gdyż nie ma na świecie miejsca, gdzie nie dochodziłoby do nadużyć.
Jaki czas pracy obowiązuje w Niemczech?
Czas pracy, według niemieckich przepisów prawa pracy, to okres, kiedy pracownik poświęca swoje siły na potrzeby pracodawcy. Maksymalnie nie może przekraczać 48 godzin w dni robocze. To oznacza 8 godzinny tryb pracy dziennej.
Regulacje czasu pracy dotyczą poszczególnych zawodów oraz okoliczności skrócenia lub wydłużenia. Wiele zawodów wykorzystuje 10-cio godzinny tryb dzienny. Musi on jednak w przeciągu 24 tygodni zostać wyrównany, tak by średnia zgadzała się z czasem ustawowym.
Skrócony czas pracy. Czy to legalne?
Kurzarbeit jest skrócenie czasu pracy przez pracodawcę, kiedy przedsiębiorstwo znajduje się w trudnej sytuacji. Przepis ten powstał z myślą o aktualnej sytuacji i jest odpowiedzią na potrzeby ratowania przedsiębiorstw oraz zachowania miejsc pracy. Pracodawcy mogą zachować załogę, a jednocześnie zaoszczędzić na kosztach pracownika.
Skrócenie czasu pracy dotyczy tylko osób zatrudnionych na umowę o pracę, a powstałą różnicę w wynagrodzeniu pokrywa pracodawca. Korzystając z przepisów może on ubiegać się o wyrównanie do Federalnej Agencji Pracy.
Kiedy przysługuje urlop?
Przyjęty jest również ustawowo przyznawany urlop, a przepisy jasno określają jego długość w ciągu roku kalendarzowego. W przypadku 6-cio dniowego tygodnia będą to 24 dni robocze. Natomiast w trybie pięciu dni roboczych – będzie to 20 dni. Pełne prawo do urlopu przysługuje po 6 miesiącach pracy.
Roczny urlop należy wziąć w bieżącym roku kalendarzowym. Jeśli nie został wykorzystany, pracodawca zobowiązany jest do wypłaty świadczenia urlopowego. Urlop można przenieść na kolejny rok, ale dotyczy to tylko pierwszych trzech miesięcy.
W obecnych warunkach pracodawca może wykorzystać urlopy swoich pracowników i poprosić o ich wykorzystanie. W przypadku przestoju w firmie taka praktyka ma podłoże ekonomiczne. Jeśli nie ma zgody między pracodawcą, a pracownikiem w tej kwestii, warto wiedzieć, że pracownik jest w prawie i nie musi zgadzać się na przymusowy urlop.
Może spodobać Ci się również:
Borówka amerykańska to owoc o niezwykle intensywnym smaku i właściwościach prozdrowotnych. Choć jej ojczyzną są Ameryka Północna i Kanada, to dziś zdobywa serca konsumentów na całym świecie, w tym w…
Czytaj więcej