czwartek, 11 sierpnia 2022r.

Jak działa klimatyzacja samochodowa?

Jak działa klimatyzacja samochodowa?

Dzięki samochodom jesteśmy w stanie komfortowo poruszać się z punktu A do punktu B, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych na zewnątrz. Dzięki klimatyzacji możemy dowolnie ustalić temperaturę wewnątrz pojazdu, w zależności od pogody i naszych preferencji. Jest to cudowny wynalazek, który z pewnością poprawił wygodę przemieszczania się za pomocą samochodu. Co ciekawe, coraz częściej nawet traktory są w niego wyposażone, co znacznie ułatwia pracę rolników w ciężkich warunkach.

W jaki sposób działa klimatyzacja samochodowa?

Układ przypomina poniekąd ten chłodzenia silnika, a także ogrzewania kabiny. Kluczowy w nim jest kompresor klimatyzacji, odpowiedzialny za sprężanie czynnika, inaczej mówiąc: za wydajne chłodzenie. Układ ten możemy podzielić na dwie części: niskociśnieniową, a także wysokociśnieniową. Kompresor przypomina pompę. Działa on na takiej zasadzie, że czynnik wydostający się z pompy jest wysoko sprężony i rozgrzany, a następnie trafia do skraplacza. Zmienia swój stan skupienia z gazowego na ciekły, po czym zostaje solidnie osuszony. Później następuje rozprężenie czynnika, co ma miejsce w zaworze rozprężającym. Na końcu schłodzone, osuszone powietrze trafia do kabiny, dzięki czemu możemy cieszyć się z mniejszej temperatury. Podobnie działa to w przypadku układu ogrzewania.

Wady i zalety klimatyzacji

Pytając o zalety, nie trzeba się zbyt długo zastanawiać. Przede wszystkim mamy zapewniony komfort termiczny. Wystarczy, że ustawimy temperaturę, która nas interesuje. Po włączeniu klimatyzacji zacznie ona szybko spadać, dzięki czemu w błyskawicznym tempie się schłodzimy. 

Z reguły klimatyzacja jest łatwo dostępna, w nowszych modelach właściwie ciężko znaleźć pojazd, który jej nie ma. Włącza się ona i wyłącza samoistnie bez ingerencji (oczywiście jeśli odpowiednio to ustawimy). Dodatkowo jej serwis jest stosunkowo tani. 

Niestety, ma także sporo wad. Niektóre egzemplarze okazywały się być szkodliwe dla naszej warstwy ozonowej. Dodatkowo niektóre elementy, jakie posiada, często mogą ulegać drobnym usterkom, z którymi jednak uporamy w każdym serwisie – Kraków, Poznań, a może Warszawa? W każdym mieście bez problemu znajdziemy odpowiednie miejsce, które zajmuje się takimi sprawami. Warto także pamiętać, że klimatyzacja ma działanie osuszające drogi oddechowe, a także może być przyczyną przeziębień.

Może spodobać Ci się również:

Salon z aneksem kuchennym o czym pamiętać przy urządzaniu?

1 stycznia 2022

Bardzo często decydujemy się na praktyczne połączenie salonu z kuchnią. Wykorzystujemy największe pomieszczenie i tworzymy wspólną przestrzeń. W wielu domach i mieszkaniach już na etapie ich projektowania aranżuje się pomieszczenie…

Czytaj więcej