poniedziałek, 17 czerwca 2024r.

Co to jest lean management i jak wiąże się z filozofią Kaizen?

unnamed file 5

Funkcjonowanie firmy w jakiejkolwiek branży zależne jest, między innymi, od dobrej organizacji wszystkich działań. Wprowadzenie szeregu rozwiązań optymalizacyjnych pozwala na uzyskanie wysokich wyników produkcyjnych, a to przekłada się na zyski, bez dodatkowych kosztów.

W tym celu można wykorzystać filozofię Kaizen, która przybyła do zachodnich przedsiębiorstw z Japonii. Tam, już w latach 60-tych ubiegłego stulecia uwidoczniła, jak bardzo metoda lean management poprawia funkcjonowanie przedsiębiorstwa i wspiera jego rozwój. Składa się z kilku prostych zasad, które konsekwentnie wprowadzane pozwalają na szybkie uzyskanie pozytywnych wyników.

Do jakiej działalności najlepiej zastosować lean management?

Każde przedsiębiorstwo, od małej firmy, po duże fabryki lub korporacje może skorzystać na wprowadzeniu założeń filozofii Kaizen. Ogromną zaletą metody lean management jest możliwość usprawnienia funkcjonowania firmy we wszystkich działach. Wyśmienicie działa na linii produkcyjnej, ale sprawdza się również w sektorze biurowym.

Najprościej mówiąc, jest to koncepcja polegająca na ograniczeniu procesów, które nie przynoszą żadnych wymiernych korzyści firmie. Ważne jest tu skoncentrowanie uwagi całego zatrudnionego personelu na poprawieniu produktywności i wydajności. Takie działanie pozwala na możliwość rozwoju przedsiębiorstwa i jednocześnie nie opiera się na dodatkowych inwestycjach finansowych.

Dlaczego warto wdrożyć lean management do swojej firmy?

Takie działania zdecydowanie wpływają na sukcesywne podnoszenie jej wydajności i sprawności, a tym samym, jako narzędzia Kaizen dają wymierne korzyści. Wiele kosztownych procesów zostaje zniwelowanych i usuniętych, jako niewpływające na podnoszenie wartości. Wdrażanie metodologii Lean management wpływa na większą efektywność, a tym samym poprawia również możliwości zawodowe pracowników.

Ważnym aspektem jest możliwość wpłynięcia na zatrudniony personel w sposób niezwykle pozytywny. Jest to tworzenie zespołu ludzi zaangażowanych w rozwój swojego zakładu pracy i potrafiących dobrze zagospodarować czas. Takie podejście do prowadzonego biznesu przekłada się prace w miłej i kreatywnej atmosferze.

Jakie są zasady lean management

Lean management stosować można w każdej firmie. Jest to metoda składające się z trzech głównych filarów. Pierwszym jest dostarczenie wartości widziane z perspektywy klienta, drugi to eliminacja odpadów w surowcach oraz procesach, a trzeci to nieustanne dążenie do doskonałości.

Całą filozofię Kaizen warto traktować, jako zmianę kultury przedsiębiorstwa, a nie tylko doraźnego środka usprawniającego.

Może spodobać Ci się również:

Jak układać dokumenty w teczce do archiwum? Jakie wyróżniamy nowoczesne formy archiwizacji?

1 stycznia 2022

Przechowywanie dokumentów przez określony czas to obowiązek każdego przedsiębiorstwa. Jest to uregulowane prawnie, dlatego firma nie może zbyt wcześnie zniszczyć poszczególnej dokumentacji. W zależności od przedsiębiorstwa wyróżniamy kilka sposobów dotyczących…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady