Pierwsza praca bez doświadczenia, czyli jak rozpocząć karierę zawodową?
Zaczynając dorosłe życie młody człowiek musi zmierzyć się z szeregiem wyzwań. Jednym z nich, najważniejszym, jest znalezienie zajęcia zarobkowego umożliwiającego utrzymanie siebie i w późniejszym czasie swojej rodziny. To zadanie nie jest łatwe i zazwyczaj nie mając doświadczenia zawodowego, znalezienie pracy może być dość utrudnione.
Szukając pracodawcy, który zatrudni osobę bez doświadczenia młodzi ludzie często skazani są na przyjmowanie ofert nie gwarantujących im powodzenia w karierze. Często są to staże lub zwykłe umowy zlecenia, czyli coś „na chwilę”. Na pewno dobrym pomysłem będzie skorzystanie z bazy ofert pracy, by rozpocząć stabilne życie zawodowe.
Po pierwsze: doświadczenie, to nie tylko umowy o pracę
Skonstruowanie pierwszego CV sprawia problem każdemu początkującemu. Tu warto nadmienić, że pracodawcy chętnie spoglądają nie tylko na zawodowe doświadczenia, szczególnie widząc wiek składającego CV kandydata. W takim przypadku doświadczenia zdobyte w ciągu okresu nauki, nap. Wolontariat, czy sezonowe prace, również będą oceniane pozytywnie.
Wszystko, co młody człowiek porabiał w latach poprzedzających ukończenie studiów może być uwzględnione w CV. Aby dobrze zaprojektować CV warto sięgnąć po podpowiedzi zamieszczone na portalu pracy, co początkującemu pozwoli na uniknięcie błędów i zachwycenie przyszłego pracodawcy swoim potencjałem.
Po drugie: chęć do pracy i zaangażowanie
Po latach pracy wkradają się nawyki, rutyna i pewne zniechęcenie, to wiedzą poszukujący nowej pracy doświadczeni kandydaci. Plusem młodego człowieka szukającego swojej drogi zawodowej jest na pewno energia, zdolność przyswajania nowych umiejętności i zaangażowanie. Pracodawca, który szuka pracownika chcącego się jeszcze czegoś nauczyć chętniej spojrzy na młodego kandydata, którego „wychowa” po swojemu.
Dlatego też warto zawrzeć w CV gamę swoich umiejętności, a także przekazać chęć do zaangażowania się w każde nowe przedsięwzięcie. Szukając pracy warto uczynić zalety z tego, co wydaje się być przeszkodą, czyli z niedoświadczenia. Chęć do pracy i energia twórcza w niektórych przypadkach są większym atutem niż wieloletnie doświadczenie.
Kursy i szkolenia, czyli trzeci element zdobywania doświadczenia
Pracodawcy zerkając na CV zatrzymują się nie tylko na doświadczeniu zawodowym, ale również na przebytych lub aktualnie trwających kursach i szkoleniach. To pokazuje, że młody człowiek nie ogranicza się do wiedzy pozyskanej w szkołach, ale poszukuje jej na własną rękę. Pracodawca może być pewien, że zyska w takim człowieku wielki potencjał, który wykorzysta w swojej firmie.
Może spodobać Ci się również:
Coraz więcej właścicieli domów decyduje się na wykończenie stolarki drzwiowej doświetlami. Są to przeszkolone elementy, które montuje się u góry – nad drzwiami, po bokach lub całościowo wokół drzwi. Wykończenie…
Czytaj więcej