sobota, 05 kwietnia 2025r.

Mąż przebywa w Niemczech, żona w Polsce – w jaki sposób rozliczyć podatek?

Mąż przebywa w Niemczech, żona w Polsce – w jaki sposób rozliczyć podatek?

Wyjazd od pracy za granicę budzi wiele wątpliwości, zwłaszcza na tle ewentualnego rozliczenia dochodów. Sytuacja komplikuje się zwłaszcza w przypadku osób, które pozostają w związku małżeńskich, a jedno z nich wyjeżdża w celach zarobkowych. Czy aby na pewno?

Rozliczenie podatku w przypadku osób pracujących za granicą

Pracownicy świadczący swoje usługi na terenie Niemiec, muszą rozliczać się z polskim urzędem skarbowym, o ile zostaną uznania za rezydentów podatkowych w rodzimym kraju.  Określa się to na podstawie dwóch czynników.

Jeśli pracownik posiada ośrodek interesów życiowych, tj. dom lub rodzinę, w Polsce, zobowiązany jest do dokonania rozliczenia w tymże kraju. Druga sytuacja uwzględnia czas pobytu w rodzimym państwie. Jeśli przebywa na terenie kraju minimum 183 dni w roku, również zostaje uznany za polskiego rezydenta podatkowego. Rozliczenie odbywa się na bardzo podobnych zasadach, dlatego nie należy obawiać się trudności związanych z wypełnieniem PIT-u.

Rozliczenie dochodów pozostając w związku małżeńskim

Sytuacja, w której mąż przebywa w Niemczech, a żona w Polsce, także nie dobiega zanadto od ogólnie przyjętych standardów. Rozliczenie odbywa się bardzo na bardzo podobnych zasadach. Obydwie strony mają tak zwany nieograniczony obowiązek podatkowy, w związku z czym obydwoje podlegają obowiązkowi rozliczenia się z polskim urzędem skarbowym z dochodów uzyskanych w skali jednego roku. Należy pamiętać, że opodatkowaniu ulegają zarówno zarobki z rodzimego kraju, jak i te uzyskane poza jego granicami.

Do dyspozycji małżonków pozostają dwie opcje. Mogą się oni rozliczyć zarówno oddzielnie, jak i wspólnie. Jeśli wybór padnie na pierwszą opcje, należy złożyć dwa osobne zeznania podatkowe. W przypadku wspólnego rozliczenia, wniosek składany do urzędu jest tylko jeden. Bez względu na formę, należy bezwzględnie pamiętać o dołączeniu do PIT-u załącznika ZG.

Jak uniknąć podwójnego opodatkowania?

Z pozoru mogłoby się wydawać, że skoro dochód uzyskany w Niemczech trzeba rozliczyć także w Polsce, osiągnięte zarobki zostaną podwójnie opodatkowane. Aby uniknąć takich sytuacji, zastosowanie będzie miała Umowa pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec, umożliwiając uniknięcie podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu oraz majątku.

W dobie cyfryzacji można dokonać rozliczenia w całości przez internet. Dzięki temu pracownicy przebywający na terenie Niemiec nie zostają zmuszeni do powrotu na teren Polski, aby dopełnić wszystkich formalności.

Może spodobać Ci się również:

photo 1611242404332 79e8147aebf4cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0fHxjYXRhbG9nJTIwY29zbWV0aWNzfGVufDF8MHx8fDE2NzIzMjkyMzIixlibrb 4.0.3q80w1080

Czy praca online jest dla każdego? Sprawdź, czy praca zdalna to dobry krok?

1 lutego 2024

Praca zdalna dla wielu osób to ogromne udogodnienie. Jednak osoby, które nigdy wcześniej nie miały okazji wykonywać pracy online, zastanawiają się taka forma zatrudnienia jest odpowiednia dla każdego. Jeżeli chcesz…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady