poniedziałek, 17 czerwca 2024r.

Co to jest e recepta?

unnamed file 4

E-recepta, czyli elektroniczna recepta wyparła 8 stycznia 2020 roku tradycyjne recepty. Jest to dobrze opracowany system informatyczny, którego celem było wyeliminowanie błędów oraz przeciwdziałanie wystawianiu fałszywych recept. E-recepta jest, więc dużym ułatwieniem realizacji przepisanych leków w aptekach, a cały proces wystawienia działa w formie online.

Po ustawowym wprowadzeniu e-recepty wszystkie apteki są zobligowane do jej przyjmowania. Recepta przez internet to jedyna forma aktualnie realizowana w punktach aptecznych, które są specjalnie oznakowane naklejkami z napisem: „tu zrealizujesz e-receptę”.

Jak wygląda wystawienie e-recepty?

Procedura wystawienia recepty jest taka sama jak poprzednio. Należy skontaktować się z lekarzem, który po przeprowadzeniu badań wystawia receptę przez internet. Aby uzyskać dostęp do recepty należy posiadać Internetowe Konto Pacjenta zarejestrowane na pacjent.gov.pl.

W następnym kroku pacjent otrzymuje SMS i/lub email z kodem recepty. W przypadku, gdy pacjent nie ma założonego powyższego konta otrzymuje od lekarza wydruk informacyjny. W aptece należy podać czterocyfrowy kod recepty lub powyższy wydruk, a także swój pesel.

Termin ważności recepty elektronicznej

W przypadku e-recepty obowiązują podobne terminy ważności, jak przy wcześniejszych receptach papierowych. Ważność recepty na przeważającą liczbę leków to 365 dni. Antybiotyki należy wybrać w ciągu 7 dni, a preparaty immunologiczne najpóźniej w ciągu 120 dni. Również leki o podłożu psychotropowym oraz odurzającym mają termin ważności krótszy i wynosi on 30 dni od wystawienia e-recepty.

Nadmienić tu warto, że leki zawarte na recepcie mogą być wykupowane sukcesywnie, a nie jednorazowo. Oznacza to, że jeśli pacjent w danym terminie wykupuje tylko część leków, jest ona odliczana od recepty. Farmaceuta w takiej sytuacji oznacza e-receptę, jako częściowo zrealizowaną.

Zalety e-recepty

Tak dla pacjentów, jak i dla lekarzy i farmaceutów elektroniczna recepta stanowi dużą wygodę. Jest łatwa do odczytania i bezpieczna, a także zapewnia dużą oszczędność czasu. Ze względu na brak niekiedy nieczytelnego ręcznego pisma zostało wyeliminowane błędne jej odczytanie oraz niewłaściwe dawkowanie przez pacjenta.

Wśród zalet należy wymienić również łatwą realizację częściową recepty bez niepotrzebnych ręcznych odpisów leków. Dokument elektroniczny umożliwia wszelkie modyfikacje zdalnie, a to zapobiega utracie chociażby refundacji. Również ważne jest, że leki można wybierać w dowolnym punkcie aptecznym w kraju.

Może spodobać Ci się również:

photo 1643660526741 094639fbe53acropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyOHx8ZGVudGlzdHxlbnwxfDB8fHwxNjY5NDg3NjE1ixlibrb 4.0.3q80w1080

Czy za wypadanie zębów zawsze odpowiada próchnica? Jakie inne czynniki mogą przyczynić się do utraty uzębienia?

1 stycznia 2024

Utrata zębów to poważny problem, który może dotknąć każdego z nas. Wbrew pozorom ząb może wypaść nie tylko z powodu nieleczonej próchnicy, ale też często przyczyniają się do tego inne…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady