Co to jest wypadek drogowy? Czym różni się od kolizji?
Nawet mimo perfekcyjnego przygotowania do jazdy nigdy nie możemy mieć stuprocentowej pewności, że podczas prowadzenia samochodu nie przytrafi się nam żadna krzywda. Piraci drogowi wciąż są obecni, dlatego musimy stale zachowywać zasadę ograniczonego zaufania. Warto też wiedzieć, z jakim typem sytuacji na drodze możemy się spotkać. Do podstawowych należą: kolizja i wypadek. Czym różni się jedno od drugiego?
Wypadek samochodowy to poważna sprawa
Zgodnie z kodeksem karnym o wypadku mówimy wtedy, gdy doszło do zdarzenia drogowego, w którym zginęła minimum jedna osoba, lub doznała uszczerbku na zdrowiu, trwającego dłużej niż 7 dni. Warto podkreślić, że wypadek dotyczy tak samo działań nieumyślnych, dlatego sprawca nie może się w ten sposób tłumaczyć.
Wypadek drogowy klasyfikowany jest jako przestępstwo, za które, w przypadku śmierci osoby poszkodowanej, grozi kara więzienia od 6 miesięcy do nawet 8 lat pozbawienia wolności. Taka sytuacja wiąże się również ze sporym wydatkiem finansowym, choć szkody powstałe w trakcie zdarzenia najczęściej pokrywane są z ubezpieczenia OC lub AC sprawcy.
Kolizja drogowa to groźne, lecz łagodniejsze zdarzenie.
Mianem kolizji drogowej określa się zdarzenia, przy których uszczerbek na zdrowiu jest niewielki, lub nie występuje wcale. Do takich sytuacji możemy zaliczyć lekką stłuczkę na parkingu, w której nie ucierpiała żadna osoba lub wpadnięcie samochodu w przydrożny znak drogowy. W takiej sytuacji czyn nie jest traktowany jak przestępstwo, choć sprawca może dostać mandat za spowodowanie kolizji drogowej i utrudnianie ruchu.
W trakcie zdarzenia najczęściej dochodzi do uszkodzenia mienia, tzn. samochodu. Czasem koszty naprawy zwracane są z ubezpieczenia właściciela pojazdu, w innych sytuacjach to sprawca kolizji zobowiązuje się pokryć wszelkie opłaty. Nie zawsze też uczestnicy kolizji wzywają służby porządkowe – bardzo często rozwiązanie sprawy następuje polubownie.
W jaki sposób uniknąć wypadku i kolizji?
Podstawową zasadą bezpiecznej jazdy jest prowadzenie samochodu zgodnie z przepisami. Dlatego nie warto ignorować mijanych znaków i symboli, należy też zachować szczególną ostrożność przy przejściach dla pieszych oraz na światłach. To nie tylko pomoże w uniknięciu kolizji, lecz także uchroni nas przed otrzymaniem mandatu.
Wypadki często biorą się z niedostosowania prędkości do warunków na drodze. Dlatego jeśli zauważysz niepokojące sygnały śliskiej nawierzchni, zdejmij nogę z gazu. Lepiej przyjechać na miejsce wolniej niż próbować manewrować pojazdem, który wpadł w poślizg, prawda?
Może spodobać Ci się również:
Suplementy diety to chętnie wybierane produkty, które mają pozytywny wpływ na zdrowie. Wybór odpowiednich suplementów nie jest trudny, ponieważ każdy produkt przeznaczony jest do stosowania w określonym celu. Jeżeli więc…
Czytaj więcej