sobota, 22 stycznia 2022r.

Ile czasu ma niemiecki pracodawca na wydanie świadectwa pracy? Czy po zwolnieniu zawsze otrzymamy taki dokument?

unnamed file 1

Pracując w Niemczech każdy pracownik, powinien znać swoje prawa i obowiązki. Tak samo wygląda to w przypadku pracodawcy, który musi przestrzegać określonych terminów, jeżeli chodzi o dopełnienie pewnych formalności. Jednym z elementów, który jest dosyć istotny to świadectwo pracy. Ma ono ogromne znaczenie dla pracownika, który zakończył pracę w danej firmie.

Świadectwo pracy – kiedy je otrzymamy?

Jak wiadomo świadectwo pracy, jest ważnym dokumentem, który ułatwia poszukiwanie innego zatrudnienia. Pozytywne informacje zawarte w takim świadectwie umożliwiają nawiązanie stosunku pracy z pracodawcą, który oferuje nam naprawdę dobre stanowisko.

Jednak, kiedy świadectwo pracy może zostać wydane przez byłego pracodawcę? Osoby ubiegające się o taki dokument powinny wiedzieć, że jego wydanie możliwe jest po ustaniu stosunku pracy. Oznacza to, że świadectwo pracy otrzymamy wtedy, gdy umowa wygaśnie.

Bez względu na to, czy zwolnienie z pracy Niemcy nastąpiło z inicjatywy pracodawcy, czy pracownika osoba zatrudniona, musi otrzymać świadectwo pracy. Dokument ten zawiera istotne informacje na temat zatrudnienia oraz zakresu obowiązków.

Wypowiedzenie, a świadectwo pracy

W momencie, kiedy pracownik jest na okresie wypowiedzenia pracodawca nie może wydać świadectwa pracy. Dopiero po całkowitym ustaniu stosunku pracy osoba zatrudniona otrzyma dokument.

Warto jednak wiedzieć, że pracownik może poprosić o tymczasowe wydanie powyższego świadectwa, jeżeli oczywiście pracodawca zgodzi się na takie rozwiązanie. Pozwoli to na szybsze znalezienie pracy lub przedstawienie świadectwa przyszłemu już pracodawcy, który zatrudni nas od razu po zakończeniu okresu wypowiedzenia w poprzedniej firmie.

Czy zawsze otrzymamy świadectwo pracy?

Po zwolnieniu z pracy, którą wykonywaliśmy w Niemczech, powinniśmy otrzymać świadectwo pracy za okres, przez jaki mieliśmy podpisaną umowę z pracodawcą. Jednak wielu pracowników zastanawia się, czy Niemiecki pracodawca zawsze wydaje taki dokument? Przepisy określają, że pracując legalnie w Niemczech, musimy otrzymać świadectwo pracy.

Powoduje to, że pracodawca jest zobowiązany wydać taki dokument. Świadectwo pracy otrzymują również pracownicy pracujący na umowę o dzieło lub po zakończeniu pracy sezonowej. Informacje tam zawarte muszą być napisane w taki sposób, żeby były one czytelne dla kolejnego pracodawcy, a pracownik nie miał z tego powodu problemów ze znalezieniem innej oferty pracy.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 5

Niedobór potasu – czym jest, jak go rozpoznać i uzupełnić?

1 grudnia 2021

Hipokaliemia to stan, w którym stężenie potasu w surowicy krwi spada poniżej 3,5 mmol/L. Jakie sygnały wysyła organizm, gdy zaczyna mu brakować wspomnianego pierwiastka? Czym grozi ich ignorowanie? Co zrobić,…

Czytaj więcej