Czy wiesz jak pielęgnować swoje drewniane meble?
Wszystkie rzeczy, jakie nabywamy w tym także meble, wymagają naszej uwagi. Korzystamy z nich, zużywają się, brudzą, kurzą, to naturalna kolej rzeczy. Jeśli jednak chcemy, żeby te rzeczy trwały z nami jak najdłużej i były wciąż ładne, trzeba je pielęgnować.
Jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja mebli drewnianych?
Meble drewniane są bardzo trwałe, odporne na uszkodzenia i zarysowania. Wykonywane są z wyselekcjonowanych gatunków drzew o odpowiedniej twardości. Koniecznie powinno być to drewno z certyfikatem FSC. Po latach użytkowania możemy je odnowić i dalej cieszyć się ich wyglądem.
Codzienna pielęgnacja powinna polegać na:
- Regularnym usuwaniu kurzu z ich powierzchni przy użyciu miękkiej szmatki z preparatem do drewna innym w zależności od rodzaju powłoki zabezpieczającej mebel.
- Szybkim usuwaniu plam zwłaszcza barwiących płynów.
- Wycieraniu nadmiaru wody, rozlanej cieczy, żeby nie zdążyła wsiąknąć w drewno i go zawilgocić.
- Dobrym zwyczajem jest używanie podkładek, żeby uchronić drewno przed gorącą temperaturą naczyń i wilgocią.
Dobre nawyki pozwolą cieszyć się z pięknej powierzchni drewnianych mebli znacznie dłużej.
Odpowiednia konserwacja zabezpieczy drewno i wpłynie na jego wygląd.
Co jakiś czas drewniane meble należy poddać ponownej konserwacji, która dogłębnie zabezpiecza materiał i tworzy wierzchnią barierę. Najrzadziej trzeba powtarzać lakierowanie, najczęściej olejowanie. Na czym polegają poszczególne metody?
Lakierowanie – polega na trwałym zabezpieczeniu powierzchni lakierem. Można to robić pędzlem lub metodą natrysku. Dopiero po kilku latach intensywnego użytkowania takiej powierzchni konieczna będzie renowacja.
Woskowanie – woskujemy drewno surowe, dobieramy wosk w zależności od gatunku drewna, woski mają różną konsystencję, niektóre nakładamy na zimno, inne należy podgrzać. Najczęściej nakładamy kilka warstw. Jest to zajęcie dosyć czasochłonne, każdą warstwę należy cierpliwie wetrzeć i poczekać na wyschnięcie. Na koniec mebel możemy wypolerować, żeby nadać mu połysk.
Olejowanie – jest bardzo ekologiczne, poza tym nie niszczy struktury drewna, za to wydobywa piękno słoi i koloru. Tak zabezpieczony mebel nie łapie kurzu, oddycha i delikatnie błyszczy. Konieczne jest użycie dedykowanego oleju do konserwacji. Najlepiej zapytać o taki podczas kupowania mebla. Tę metodę trzeba powtarzać najczęściej, żeby powierzchnia była odpowiednio zabezpieczona.
Kochasz klimat jaki tworzą drewniane meble? Żeby na dłużej cieszyć się ich pięknem nie zapomnij o nie dbać. Wystarczy codzienna higiena i co jakiś czas konserwacja odpowiednimi produktami.
Może spodobać Ci się również:
Dbanie o higienę to podstawowy element, który ma wpływ na nasze życie. W dzisiejszych czasach każdy z nas powinien zwracać uwagę nawet na najmniejsze szczegóły dotyczące utrzymania czystości. W ciągu…
Czytaj więcej