niedziela, 03 marca 2024r.

Ile czasu ważne jest zdjęcie pantomograficzne? Co możemy dowiedzieć się ze zdjęcia pantomograficznego?

photo 1522849696084 818b29dfe210cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw1M3x8ZGVudGlzdCUyMGRlbnRhbHxlbnwxfDB8fHwxNjM5NDE2MjU1ixlibrb 1.2.1q80w1080

Wykonywanie zdjęć pantomograficznych to bardzo częsta praktyka w gabinetach dentystycznych. Badanie to jest bardzo pomocne dentyście, dlatego specjaliści kierują pacjentów na takie właśnie zdjęcia. Jak długo jest ważne zdjęcie pantomograficzne i co możemy się dzięki niemu dowiedzieć?

Czas ważności zdjęcia pantomograficznego

Zdjęcie panoramiczne zębów Białystok zazwyczaj jest ważne przez 2 lata, co wynika z zaleceń stomatologów, jeżeli chodzi o częstotliwość wykonywania tego badania. Warto jednak dodać, że ten rodzaj zdjęcia może być zalecony też przed upływem 2 lat.

Do takich sytuacji najczęściej dochodzi, gdy u pacjenta przeprowadzono ekstrakcję, leczenie implantologiczne, czy ortodontyczne. Oczywiście wyróżniamy wiele innych powodów, dla których specjaliści zalecają wykonanie pantomogramu.

Co pokazuje zdjęcie pantomograficzne?

Na zdjęciu zębów widać wszystko to, czego dentysta nie dostrzeże gołym okiem. Poza zębami uwidoczniona zostaje także szczęka, żuchwa oraz stawy skroniowo-żuchwowe. Stomatolog może dzięki temu ocenić zęby oraz kości.

Ten rodzaj badania zalecany jest najczęściej przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego. Ponadto zdjęcie panomograficzne zalecane jest też pacjentom, u których pojawią się dolegliwości, które nie do końca pozwalają postawić trafną diagnozę. Wykonywanie zdjęcia rentgenowskiego to duże udogodnienie w stomatologii, co pozwala na lepsze efekty leczenia.

Pantomogram pozwala także na wychwycenie nieprawidłowości związanych z rozwojem nowotworów w obrębie jamy ustnej. Pozwala to na szybkie rozpoczęcie leczenia i często uratowanie życia pacjenta. Nowotwory początkowo rozwijają się bez żadnych objawów, dlatego niekiedy postawienie diagnozy może okazać się zbyt późne.

Czy zdjęcie pantomograficzne jest bezpieczne?

Używany sprzęt do wykonywania zdjęć pantomograficznych jest bezpieczny, a promieniowanie niewielkie. Badanie to może być przeprowadzane także u dzieci oraz kobiet w ciąży po wcześniejszym dodatkowym zabezpieczeniu ciężarnej.

Nowoczesne rozwiązania w stomatologii pozwalają na prowadzenie leczenia oraz wykonywanie badań na jak najwyższym poziomie, co wpływa na lepszą jakość leczenia. Nie należy się, więc obawiać takiego badania, ponieważ jest ono wykonywane w wyspecjalizowanych gabinetach, gdzie najważniejsze jest zdrowie pacjenta.

Oczywiście jeszcze kilkanaście lat temu technologia nie była tak rozwinięta, przez co proces leczenie nie był tak zaawansowany. Na szczęście dziś jest zupełnie inaczej i nie trzeba bać się stomatologa oraz zalecanych przez niego badań.

Może spodobać Ci się również:

photo 1601026967915 281d3160683bcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw5fHxncHMlMjBjYXJ8ZW58MXwwfHx8MTY2NzUxNTM3Mgixlibrb 4.0.3q80w1080

Jak odnaleźć skradziony samochód? Kilka pomocnych wskazówek

1 grudnia 2023

Kradzież samochodu to zawsze ogromny szok dla jego właściciela. Ponadto oprócz samej utraty auta często tracimy również znajdujące się w jego wnętrzu rzeczy, sprzęty, a nawet pieniądze. Kradzież samochodów to…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady