wtorek, 23 lipca 2024r.

Ile kcal ma pizza? Potrawa również dostarcza nam cennych składników

photo 1542834369 f10ebf06d3e0ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Dla wielu to potrawa typu fast-food, której powinniśmy unikać jak ognia. Jeszcze inni nie potrafią zrezygnować z chrupiącego ciasta, posmarowanego sosem pomidorowym razem z innymi dodatkami. Pizza wywołuje skrajne emocje, jednak pewne jest to, że niemal każdy od czasu do czasu ma ochotę na taki posiłek. Jak się okazuje, również on może dostarczyć składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

Węglowodany są nam bardzo potrzebne…

Nasze ciało potrzebuje do pracy energii, a tę najłatwiej pozyskać z cukrów prostych i złożonych. Pod tym względem pizza jest bardzo kalorycznym daniem. Szacuje się, że pojedynczy średni kawałek może zawierać od 200 do 400 kcal. To spora dawka energii, z której organizm może korzystać przez długi czas.

Wysoka zawartość cukru pośrednio wynika ze składników, z których przygotowuje się ciasto. Najczęściej powstaje ono z mąki pszennej, a ta obfituje w duże ilości węglowodanów. Dlatego też pizza nie jest zalecana osobom będącym na diecie. Choć pojedynczy kawałek zjedzony raz na jakiś czas nie powinien zaburzyć naszych działań.

W pizzy są również witaminy i mikroelementy

Warto podkreślić, że potrawa nie zawiera jedynie dużej ilości pustych węglowodanów. Dodatkowe składniki znajdujące się na apetycznym spodzie mogą stać się cennym źródłem witamin i mikroelementów. W zależności od składu pizza może dostarczyć nam pewnej ilości witamin z grupy B, A, E, C oraz D. W produktach warzywnych można ponadto znaleźć dawkę potasu, fosforu, żelaza oraz innych mikroelementów.

Skarbnicą cennych substancji jest również sos pomidorowy, który stanowi dodatek prawie każdego wariantu potrawy. Ten składnik zawiera błonnik, który reguluje procesy trawienne i pomaga w wypróżnianiu resztek pokarmu. W apetycznym sosie znajdziemy również likopen – substancję przyspieszającą procesy trawienne, która ma jednocześnie działania antynowotworowe. 

Zdrowa pizza – których składników warto unikać?

Jeśli dbamy o to, co jemy, powinniśmy ograniczać produkty z dużą zawartością tłuszczów. Pizza w Krakowie na starym mieście smakuje idealnie, nawet gdy na jej powierzchni znajduje się jeden lub dwa dodatki. Nadmiar składników może potęgować uczucie sytości i dostarczać znacznie większą dawkę ciężkostrawnych substancji.

Przede wszystkim musimy zrezygnować z obfitego dodatku sera żółtego oraz produktów przetworzonych, w tym wędlin. Powinniśmy też ograniczyć zawartość składników mięsnych – możemy je na przykład zastąpić prażoną cebulką lub dodatkiem pieczarek. Jeśli dbamy o linię, warto postawić na ciasto o cienkim spodzie, które będzie mniej kaloryczne niż klasyczna pizza.

 

 

Może spodobać Ci się również:

photo 1636249253913 40e83d5423e9cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxfHxwc3ljaG9sb2dpc3QlMjB0aGVyYXB5fGVufDF8MHx8fDE2ODUzNTQ5NDh8MAixlibrb 4.0.3q80w1080

Terapia biofeedback, czy TSR – co wyróżnia te metody leczenia i przy jakich problemach są stosowane?

1 marca 2024

W dzisiejszym dynamicznym świecie, gdzie coraz większym problemem stają się stres, choroby przewlekłe oraz dolegliwości emocjonalne, poszukiwanie alternatywnych metod terapeutycznych staje się coraz bardziej powszechne. Wśród tych metod wyróżniają się…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady