czwartek, 23 maja 2024r.

Ile lat żyją koty domowe Co wpływa na długość życia kotów?

unnamed file 3

Kot to gatunek ssaków, który jest bardzo popularny, jeżeli chodzi o zwierzęta domowe. Koty potrzebują dużo uwagi i odpowiedniej opieki, ponieważ ma to bezpośredni wpływ zarówno na ich stan zdrowia, jak i długość życia. Jeżeli planujemy wzięcie kota pod swój dach, warto wiedzieć, ile żyją takie zwierzęta i jak możemy przedłużyć ich życie.

Koty domowe – ile żyją?

Na długość życia kotów wpływa mnóstwo czynników. W przypadku zwierząt, które są zadbane i niczego im nie brakuje czas ich życia znacznie się wydłuża. Długość życia kotów domowych wynosi zazwyczaj 2-17 lat, jednak należy wiedzieć, że czas ten jest kwestią indywidualną.

Na to ile będzie żył nasz kot, wpływa przede wszystkim jego dieta, warunki, w jakich przebywa oraz aktywność fizyczna. Odpowiednia karma to nie wszytko dlatego, jeżeli chcemy jak najlepiej zadbać o naszego zwierzaka, warto także kupić nowoczesny drapak dla kota.

Dzięki temu kot nie będzie się nudził, a dodatkowo jego aktywność fizyczna znacznie się zwiększy. Zabawa na drapaku jest czymś, co uwielbia każdy kot, dlatego powinien być to ważny element, jeśli chcemy zapewnić zwierzakowi dobrą opiekę oraz zabawę.

Jakie rasy kotów żyją najdłużej?

Wyróżniamy wiele ras kotów, a co za tym idzie każda z nich, ma inny przedział, jeżeli chodzi o przeżycie. Najdłużej żyjące koty to syjamskie i birmańskie, które mogą dożyć, aż 20 lat. Tutaj warto wymienić także koty brytyjskie, ponieważ mogą przeżyć one nawet do 18 lat.

Nie zawsze jednak powinniśmy kierować się średnimi wyliczeniami, co do długości życia poszczególnych ras z racji tego, że kot może żyć krócej lub dłużej. Poza tym duży wpływ ma też to, czy kot znajduje się, na co dzień w domu, czy na zewnątrz.

Koty żyjące wyłącznie w domu

Bezpieczeństwo kotów żyjących w domu jest znacznie większe, niż tych przebywających na wolności. Brak ryzyka potrącenia przez samochód lub innego wypadku znacznie poprawia bezpieczeństwo zwierzęcia. W momencie, gdy kot będzie przebywał wyłącznie w mieszkaniu, trzeba pamiętać o regularnym obcinaniu paznokci, które nie mogą się samodzielnie ścierać oraz wielu innych zabiegach pielęgnacyjnych.

Jednym ze sposobów, który umila czas kotom mieszkającym w domu, jest wcześniej wspomniany już drapak. Osoby, które mieszkają w domach jednorodzinnych, powinny wypuszczać kota na zewnątrz. Zwierzęta te nie zawsze lubią dużo chodzić, dlatego prawdopodobieństwo, że odejdą za daleko, jest znikome.

Może spodobać Ci się również:

Kiedy można zacząć kurs na prawo jazdy na motocykl?

Kiedy można zacząć kurs na prawo jazdy na motocykl?

1 maja 2021

Przed wjazdem na krajowe drogi na motocyklu, trzeba uzyskać odpowiednie prawo jazdy. Obowiązek ten dotyczy zarówno osób, planujących przejść na bardziej zaawansowane jednoślady, jak i początkujących. Przed przystąpieniem do egzaminu…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady