niedziela, 28 maja 2023r.

Ile lat żyją koty domowe Co wpływa na długość życia kotów?

unnamed file 3

Kot to gatunek ssaków, który jest bardzo popularny, jeżeli chodzi o zwierzęta domowe. Koty potrzebują dużo uwagi i odpowiedniej opieki, ponieważ ma to bezpośredni wpływ zarówno na ich stan zdrowia, jak i długość życia. Jeżeli planujemy wzięcie kota pod swój dach, warto wiedzieć, ile żyją takie zwierzęta i jak możemy przedłużyć ich życie.

Koty domowe – ile żyją?

Na długość życia kotów wpływa mnóstwo czynników. W przypadku zwierząt, które są zadbane i niczego im nie brakuje czas ich życia znacznie się wydłuża. Długość życia kotów domowych wynosi zazwyczaj 2-17 lat, jednak należy wiedzieć, że czas ten jest kwestią indywidualną.

Na to ile będzie żył nasz kot, wpływa przede wszystkim jego dieta, warunki, w jakich przebywa oraz aktywność fizyczna. Odpowiednia karma to nie wszytko dlatego, jeżeli chcemy jak najlepiej zadbać o naszego zwierzaka, warto także kupić nowoczesny drapak dla kota.

Dzięki temu kot nie będzie się nudził, a dodatkowo jego aktywność fizyczna znacznie się zwiększy. Zabawa na drapaku jest czymś, co uwielbia każdy kot, dlatego powinien być to ważny element, jeśli chcemy zapewnić zwierzakowi dobrą opiekę oraz zabawę.

Jakie rasy kotów żyją najdłużej?

Wyróżniamy wiele ras kotów, a co za tym idzie każda z nich, ma inny przedział, jeżeli chodzi o przeżycie. Najdłużej żyjące koty to syjamskie i birmańskie, które mogą dożyć, aż 20 lat. Tutaj warto wymienić także koty brytyjskie, ponieważ mogą przeżyć one nawet do 18 lat.

Nie zawsze jednak powinniśmy kierować się średnimi wyliczeniami, co do długości życia poszczególnych ras z racji tego, że kot może żyć krócej lub dłużej. Poza tym duży wpływ ma też to, czy kot znajduje się, na co dzień w domu, czy na zewnątrz.

Koty żyjące wyłącznie w domu

Bezpieczeństwo kotów żyjących w domu jest znacznie większe, niż tych przebywających na wolności. Brak ryzyka potrącenia przez samochód lub innego wypadku znacznie poprawia bezpieczeństwo zwierzęcia. W momencie, gdy kot będzie przebywał wyłącznie w mieszkaniu, trzeba pamiętać o regularnym obcinaniu paznokci, które nie mogą się samodzielnie ścierać oraz wielu innych zabiegach pielęgnacyjnych.

Jednym ze sposobów, który umila czas kotom mieszkającym w domu, jest wcześniej wspomniany już drapak. Osoby, które mieszkają w domach jednorodzinnych, powinny wypuszczać kota na zewnątrz. Zwierzęta te nie zawsze lubią dużo chodzić, dlatego prawdopodobieństwo, że odejdą za daleko, jest znikome.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 5

Co to jest lean management i jak wiąże się z filozofią Kaizen?

1 kwietnia 2021

Funkcjonowanie firmy w jakiejkolwiek branży zależne jest, między innymi, od dobrej organizacji wszystkich działań. Wprowadzenie szeregu rozwiązań optymalizacyjnych pozwala na uzyskanie wysokich wyników produkcyjnych, a to przekłada się na zyski,…

Czytaj więcej