piątek, 22 listopada 2024r.

Jak ocieplić drzwi wejściowe? Izolacja termiczna drzwi

Jak ocieplić drzwi wejściowe? Izolacja termiczna drzwi

Ciepłe drzwi wejściowe mają niebagatelne znaczenie nie tylko dla naszego komfortu, ale i domowego budżetu – im lepsza izolacyjność termiczna, tym niższe rachunki za ogrzewanie. Możemy próbować ocieplać drzwi na własną rękę albo zainwestować w nowy produkt o niskim współczynniku przenikania ciepła.

Zacznij od progu, posprawdzaj uszczelki

Jeśli drzwi nie chronią w wystarczający sposób przed utratą ciepła, często winowajcą są niewłaściwie zamontowane uszczelki i progi. Wszystkie te elementy muszą ściśle przylegać do skrzydła drzwi – jeśli tak nie jest, mamy otwartą drogę, przez którą ucieka nie tylko ciepło, ale i pieniądze.

Warto rozważyć też zakup specjalnego progu termicznego, niskiego, z przekładką, wykonanego najlepiej z aluminium. Zastosowanie blokady termicznej w nowoczesnych progach zapobiega ich przemarzaniu, a ich montaż odbywa się w taki sposób, by nie powstawały mostki termiczne.

Materiały obiciowe i wypełnienia izolatorem

Drzwi możemy próbować ocieplać na własną rękę. Jednym ze sposobów jest obicie ich materiałem lub doklejenie do ich powierzchni samoprzylepnych, pikowanych warstw, które po pierwsze, pomogą drzwi wygłuszyć, a po drugie – nieco je ocieplą. Podobną funkcję spełniają również maty akustyczne czy tapety chroniące przed hałasem, które możemy dokleić do skrzydła, zwiększając w ten sposób izolację termiczną drzwi.

Warto również zaopatrzyć się w specjalne taśmy i folie, którymi możemy wyizolować szczeliny powstające przy ościeżnicy. Sposobem wymagającym nieco więcej pracy i zaangażowania jest próba samodzielnego wypełnienia drzwi, np. styropianem, pianką poliuretanową czy wełną mineralną.

Zakup nowych drzwi – inwestycja na lata

Jeśli powyższe sposoby nie zdają egzaminu lub wydają się zbyt pracochłonne, zawsze pozostaje kupno nowych drzwi, a konkretniej modelu o niskim współczynniku przenikania ciepła (najlepiej nie wyższym niż 1,6-1,1 W/m2K). Dane na ten temat muszą być dołączone do każdego produktu, który znajdziemy w sklepie. Pamiętajmy również, że dobrym materiałem izolacyjnym jest drewno, a zdecydowanie „zimniejsze” będą drzwi wykonane z metalu.

Ciekawym rozwiązaniem są również nowoczesne drzwi hybrydowe, np. z wypełnieniem ze wstrzykiwanej piany PUR o wysokiej gęstości, która jest dużo lepszym izolatorem i zapobiega odkształceniu się skrzydła pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych. Drzwi hybrydowe łączą najlepsze właściwości kilku materiałów (drewna, stali, aluminium i PCV) i oprócz dobrej izolacji termicznej gwarantują ochronę przed hałasem czy włamaniem.

Może spodobać Ci się również:

photo 1525351549016 1ddd272c8315cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxfHxncmVlbiUyMHdhbGwlMjBwbGFudHN8ZW58MXwwfHx8MTY2NDgxNzk4NAixlibrb 1.2.1q80w1080

Zielnik w kuchni na ścianie – jak stworzyć funkcjonalną ścianę wertykalną z ziołami?

1 października 2024

Zioła w kuchni to nie tylko estetyczny dodatek, ale przede wszystkim źródło świeżych przypraw, które wzbogacają smak potraw. Jednak klasyczne doniczki często zajmują cenne miejsce na blatach, a nie każdy…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady