sobota, 20 kwietnia 2024r.

Jak przygotować auto do zimy?

unnamed file 6

Sezon zimowy stanowi spore wyzwanie dla naszego samochodu. To czas, w którym jest on znacznie bardziej narażony na czynniki zewnętrzne, takie jak mróz, wilgoć czy działanie soli i błota pośniegowego. Dlatego przed nadchodzącym sezonem warto dokładnie sprawdzić kondycję auta. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę?

Grunt to odpowiednia przyczepność…

Jeśli dotychczas jeździliśmy na letnim ogumieniu, przyszła pora na jego wymianę! Takie opony zupełnie nie poradzą sobie z błotem pośniegowym oraz nadmiarem wody. Jednym z alternatywnych rozwiązań jest stosowanie opon całorocznych, choć wciąż nie są one aż tak popularne.

Warto dodać, że ogumienie powinno być nie tylko dopasowane do warunków chłodnego sezonu, lecz musi mieć też odpowiednią wysokość bieżnika. Zawsze powinna ona być minimalnie wyższa od wyżłobionych progów kontrolnych, w przeciwnym wypadku opona może ulec przebiciu w trakcie jazdy! Ogumienie o zużytej powierzchni odznaczać się będzie mniejszą przyczepnością i może być przyczyną nieprawidłowej zbieżności kół!

Przed zimą sprawdź stan płynów!

To kolejny niezwykle ważny aspekt bezpiecznej jazdy. W szczególności warto zwrócić uwagę na płyn do spryskiwaczy. W trakcie lata stosuje się lżejsze preparaty, które nie są dostosowane do jazdy w niskich temperaturach. Podczas zimy, w ekstremalnych przypadkach taka ciecz może zamarznąć w zbiorniku i spowodować jego rozerwanie, zalewając pozostałą treścią podzespoły silnika. Warto zatem wymienić resztkę płynu i zastąpić ją dostosowanym produktem, lub dolać odpowiednią ilość koncentratu.

Dobrze jest również sprawdzić płyn chłodniczy oraz układ hamulcowy. Choć ten pierwszy nie powinien zmniejszać objętości (ze względu na zamknięty układ), w starszych instalacjach często dochodzi do rozszczelnienia i drobnej ucieczki cieczy. Dobrze jest również skontrolować poziom oleju i w razie potrzeby uzupełnić jego braki.

Zbieżność kół też jest ważna…

Choć to często bagatelizowany aspekt, w rzeczywistości może stać się bardzo pomocny. Nieprawidłowości w ustawieniu osi kół względem siebie, mogą wywołać mniejszą przyczepność na drodze i problemy z opanowaniem samochodu w trakcie poślizgu. Komputerowa geometria kół pomoże zniwelować takie kłopoty.

Usługa wykonywana jest przez większość autoryzowanych serwisów. Jej koszt zwykle nie jest duży – za kompleksowe ustawienie zbieżności zapłacimy maksymalnie 80 złotych. Dobrze jest wykonać czynność w trakcie wymiany opon, lub bezpośrednio po niej. Wówczas będziemy mieć pewność, że nasz układ kierowniczy jest w pełni sprawny.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 3

Jak działa profesjonalny portal pracy?

1 lutego 2021

Wiadomo, że praca sama nie przyjdzie. Szukając odpowiedniego zajęcia zarobkowego trzeba się trochę wysilić. Warto dokonać weryfikacji własnych atutów oraz wymagań i efektywnie przystąpić do dzieła. Z pomocą oczywiście przychodzi…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady