niedziela, 28 maja 2023r.

Jak płukać zatoki?

jak plukac zatoki

Bardzo często czujesz ucisk i bóle głowy od zatok? Nie możesz poradzić sobie z wydzieliną mimo stosowania różnych medykamentów z apteki? Rozwiązaniem może okazać się irygacja, ale niestety boi się jej wiele osób. Mamy dla Ciebie super sposób, dzięki któremu przełamiesz swój strach.

Płukanie zatok – dlaczego jest takie ważne?

Podczas zapalenia zatok śluz staje się gęsty oraz znajduje się w nim mnóstwo bakterii. Spływa do gardła i doprowadza do kolejnego zakażenia. Przez to fundujemy sobie obrzęki błony śluzowej, zaburzenia wydzielanie śluzu i wiele innych dolegliwości. Zatoki trzeba płukać, aby usunąć z nich bakterie i martwe białe krwinki.

Regularne płukanie zatok naprawdę działa. W wielu przypadkach wystarcza do tego, aby pozbyć się zapalenia – nie jest potrzebne stosowanie antybiotyków. Niestety wiele osób bardzo boi się irygacji zatok. Tymczasem wcale nie musi być tak niekomfortowe, jak może się wydawać.

Neti pot do płukania zatok

Słyszałeś o czymś takim jak neti pot? To specjalne naczynie do irygacji zatok. Jest bardzo łatwe w użyciu. Do płukania musisz zastosować też specjalny roztwór. Przygotuj go po prostu ze zwykłej soli – wystarczy pół łyżeczki na pół litra wody o temperaturze około 37 stopni Celsjusza.

Płukanie zatok – najczęstsze wątpliwości

Pamiętaj, że płukanie zatok tylko na początku może wydawać się bardzo trudne. Bardzo szybko dojdziesz do wprawy i nawet polubisz tę czynność. Podczas wlewania wody do nosa oddychaj przez usta. Podczas irygacji roztwór może wlewać się do buzi –  jest to zupełnie normalne. W trakcie płukania spróbuj pochylać się na różne sposoby – na przykład w bok i do przodu. Może się zdarzyć, że z jednej dziurki będzie wydostawać się wydzielina, a z drugiej nie – to zupełnie normalne. Czasami podczas płukania będzie wylatywać gęsta ślina. To również naturalne zjawisko – to wszystko znajduje się bowiem w zatokach. Wydzielina może spływać jeszcze 30 minut po wykonaniu irygacji.

Jeżeli masz wątpliwości, czy możesz wykonywać irygację zatok – skonsultuj się z lekarzem.

Olejki eteryczne do irygacji?

Absolutnie nie stosuj olejków eterycznych do irygacji. Nie dodawaj ich do roztworu do płukania zatok – to może Ci tylko zaszkodzić. Natomiast przy zapaleniu zatok warto stosować aromaterapię. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie internetowej klaudynahebda.pl.

Irygacja zatok to bardzo ważna czynność szczególnie przy nawracających dolegliwościach. Sprawdź dokładną wideo instrukcję, jak powinno przebiegać płukanie zatok, aby zapewnić sobie natychmiastową ulgę.

Może spodobać Ci się również:

Adwokat czy radca prawny - co lepsze? Kogo wybrać w naszej sprawie?

Adwokat czy radca prawny – co lepsze? Kogo wybrać w naszej sprawie?

15 lipca 2020

Na pewnym etapie życia każdy z nas musi skonfrontować się z sytuacją, która pod względem kompetencji i wiedzy przerasta nas, osoby niezaznajomione z tajnikami prawa. Bez względu na to, czy…

Czytaj więcej