niedziela, 14 kwietnia 2024r.

Jak prawidłowo ciąć szlifierką kątową? Jakich zasad bezpieczeństwa powinniśmy przestrzegać?

unnamed file

Każdy, kto zajmuje się obsługą bądź dopiero planuje rozpoczęcie pracy przy użyciu szlifierki kątowej, powinien dokładnie wiedzieć, jak działają takie urządzenia. Poza tym ważne jest również bezpieczeństwo podczas obsługi szlifierki. W przypadku szlifierek kątowych ważna jest nie tylko sama obsługa, ale również sposób cięcia, dlatego na tę kwestię również należy zwrócić uwagę.

Cięcie szlifierką kątową – wskazówki

Zanim rozpoczniemy pracę, należy sprawdzić, czy tarcza jest prawidłowo zamontowana. Zły montaż wiąże się z dużym prawdopodobieństwem wypadku, a więc nie można pomijać tak ważnej kwestii. Jeżeli szlifierka już będzie gotowa, można przystąpić do pracy.

Cięcie szlifierką zawsze powinno poprzedzić sprawdzenie, czy urządzenie jest trzymane prawidłowo. Następnie powinniśmy delikatnie przyłożyć szlifierkę do metalu, nie zapominając o wykonywaniu ruchów w górę i w dół. Ważne jest, aby nie używać do tego zbyt dużo siły, ponieważ przyciskanie szlifierki do ciętego materiału może doprowadzić do pęknięcia tarczy oraz drgań obrabianego tworzywa.

Jak należy się zabezpieczyć podczas cięcia szlifierką?

Osoba, która będzie obsługiwała szlifierkę kątową, powinna pamiętać o odzieży ochronnej, która jest niezbędna podczas wykonywanej takiej pracy. Do elementów zabezpieczenia zaliczamy m.in. okulary, kombinezon, rękawice, buty ochronne oraz maskę.

Żeby zwiększyć komfort pracy, można stosować także słuchawki na uszy. Takie rozwiązanie znacznie poprawi zarówno efekty pracy, jak i nie wpłynie negatywnie na słuch. Oprócz odzieży ochronnej ważna jest też osłona, która powinna być założona na szlifierkę.

Taka osłona zapewni ochronę przed iskrami wytwarzającymi się podczas cięcia. Co więcej, zapewni to również większe bezpieczeństwo w momencie, gdy dojdzie do pęknięcia tarczy. Oczywiście pęknięcie tarczy zdarza się zazwyczaj, gdy szlifierka do metalu jest nieodpowiednio używana, dlatego trzeba przestrzegać określonych zaleceń.

Szlifierka kątowa nie tylko do metalu

Jeżeli chcemy kupić szlifierkę, należy wiedzieć, że tego typu urządzenie może być stosowane nie tylko do cięcia metalu, ale również szlifowania różnych innych powierzchni. Chociaż niewiele osób o tym wie to szlifierka idealnie, nadaje się do szlifowania powierzchni tj. stal, aluminium, a także skały.

Podczas dobierania tarczy szlifierskiej, trzeba pamiętać o tym, aby dopasować ją do konkretnego materiału. Zły dobór tarczy może uszkodzić szlifowany materiał, co przyczyni się do zniszczenia obrabianej powierzchni.

Może spodobać Ci się również:

photo 1551040096 5f4aec6ca12bcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMnx8Y3JhbmJlcnJ5JTIwanVpY2V8ZW58MXwwfHx8MTY3MjQzNDc0MQixlibrb 4.0.3q80w1080

Borówka amerykańska – odmiany, cechy i właściwości prozdrowotne soków oraz koktajli owocowych z borówkami

1 października 2023

Borówka amerykańska to owoc o niezwykle intensywnym smaku i właściwościach prozdrowotnych. Choć jej ojczyzną są Ameryka Północna i Kanada, to dziś zdobywa serca konsumentów na całym świecie, w tym w…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady