niedziela, 03 marca 2024r.

Kalkomania ceramiczna – metoda dekoracji butelek. Jak to zrobić?

unnamed file 3

Nieregularny kształt naczyń szklanych może spowodować problemy podczas procesu ich barwienia. Z tego też powodu, dekorowanie butelek tego typu wykonuje się zwykle wykorzystując odpowiednie kalki. Metoda ta ułatwia naniesienie dowolnego motywu i kształtu na zróżnicowaną powierzchnię szkła. Jest ona stosunkowo prosta, daje świetne rezultaty i ułatwi proces produkcji skomplikowanych w budowie naczyń…

Czym jest kalkomania?

Kalkomania to metoda nanoszenia dekoracji wykorzystująca specjalne kalki. Są to wielowarstwowe cienkie folie, które zawierają odpowiednie barwniki i pigmenty. Za ich pomocą można nanieść pojedyncze wzory, jak i bardziej skomplikowane kompozycje barwne. 

W celu utwardzenia nadruku, naniesiony obraz może zostać następnie podgrzany, co znacznie zwiększy jego wytrzymałość. Z wykorzystaniem tej metody można pokryć elementy szklane, dostępna jet także profesjonalna kalkomania ceramiczna, To bardzo szybka i wygodna technika, za pomocą której można przygotować nadruki na powierzchniach posiadających nieregularny kształt lub nierówności.

Kalkomania ceramiczna czy organiczna? 

Obie metody pozwalają uzyskać oryginalny efekt dekoracji na naczyniach o nieregularnym lub prostszym kształcie. W zależności od rodzaju tworzywa, z którego zostały przygotowane butelki i inne naczynia, stosowana jest jedna ze wskazanych technik. 

W celu zwiększenia wytrzymałości naniesionego obrazu huta szkła często przeprowadza dodatkowe podgrzanie powierzchni. Pomaga to jeszcze bardziej związać cząsteczki barwnika z powierzchnią tworzywa i zabezpieczyć stworzone dekoracje przed wyblaknięciem lub uszkodzeniem podczas eksploatacji.

Fabryka szkła umożliwia ręczne zdobienie produktów z wykorzystaniem kalek. Może to być nieco problematyczne, bowiem przygotowanie dużej partii naczyń z wykorzystaniem metody zajmie trochę czasu. Jednak przy produktach o nieregularnym kształcie, często jest to jedyna technika zdobnicza.

Detale łatwiejsze w przygotowaniu przy innych metodach

Huta szkła Tur, oprócz kalkomanii ma do zaoferowania cały wachlarz innych metod zdobniczych, które można wykorzystać podczas przygotowania dekoracji na wyrobach szklanych.

Jedną z podstawowych technik tworzenia dekoracji jest sitodruk. To technika, która wykorzystuje specjalne siatki, za pomocą których przenoszony jest obraz na powierzchnię szkła. Dzięki sitodrukowi można znacznie łatwiej przygotować skomplikowane wzory dekoracji, zachowując odpowiednie proporcje między jej elementami. 

Producent szkła proponuje również nieco rzadziej wykorzystywane metody, jakimi są:

  • matowienie szkła,
  • metalizacja,
  • standardowe malowanie,
  • technika druku Ink Jet,
  • Hot Stamping,
  • zdobienie powłoką z metali szlachetnych,
  • producent szkła.

Może spodobać Ci się również:

photo 1579154491781 5e199df316aacropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyfHxoZWFsdGglMjBhbmQlMjBzYWZldHklMjBjbG90aGluZ3xlbnwxfDB8fHwxNjU4Mzk5ODkxixlibrb 1.2.1q80w1080

Jaka latarka czołowa? Kiedy używanie latarki czołowej jest konieczne?

1 października 2022

Latarka czołowa to często ważny element wyposażenia pracownika. Ponadto używanie latarek w zakładach pracy zazwyczaj określone jest przepisami BHB, które mają na uwadze bezpieczeństwo pracowników. Na co należy zwrócić uwagę,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady