niedziela, 03 marca 2024r.

Mycie zębów – ile czasu powinniśmy poświęcać na tę czynność?

photo 1609840113847 44058810f038cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw3NHx8ZGVudGlzdHN8ZW58MXwwfHx8MTY1MTY1MDAyNAixlibrb 1.2.1q80w1080

Aby zachować zdrowy wygląd zębów przez długi czas, musimy stale o nie dbać. Regularne wizyty w klinice stomatologicznej to podstawa, trzeba też pamiętać o zachowaniu odpowiedniego poziomu higieny. Kluczowe znaczenie będzie mieć regularne mycie zębów. Od dziecka wpaja się nam, że optymalny czas szczotkowania powinien wynosić około dwóch minut. Czy faktycznie tak jest?

Nie liczy się czas, a jakość mycia zębów

Istnieje kilka systemów szczotkowania zębów, choć my najczęściej stosujemy ten najprostszy. Metoda szorowania polegająca na przesuwaniu poziomo ustawionej szczoteczki jest jednak najmniej skuteczna i może wywołać tzw. ubytki klinowe lub odsłonięcie szyjek zębowych.

Jednym z efektywniejszych sposobów szczotkowania jest metoda roll. To technika obrotowo-wymiatająca, która świetnie sprawdzi się u osób cierpiących na choroby przyzębia. W tym przypadku szczoteczkę ustawiamy pod kątem 45 stopni i przesuwamy po zębach w sposób obrotowo-wymiatający. To niezwykle delikatny i skuteczny sposób usunięcia resztek pokarmu ze szkliwa.

Stomatolodzy zalecają też metodę Stillmann’a. Polega ona na przesuwaniu szczoteczki ustawionej pod kątem 45 stopni w kierunku powierzchni żujących z jednoczesnym lekkim drganiem poprzecznie wibrującym. W początkowej fazie włosie szczoteczki powinno częściowo zachodzić na dziąsła.

Szczoteczka tradycyjna czy elektryczna?

Wielu pacjentów zastanawia się, który typ szczoteczki będzie najlepszy. Prawda jest taka, że oba  warianty mają swoje wady i zalety.

Szczoteczka elektryczna wykonuje znacznie więcej ruchów, dlatego właśnie uchodzi za skuteczniejszy sposób czyszczenia zębów. Dzięki temu produkt znacznie przyspiesza usuwanie pokarmu z jamy ustnej, co umożliwia skrócenie czasu szczotkowania. Minusem szczoteczki może być jej rozmiar, przez który trudniej będzie dotrzeć do niektórych zakamarków.

Produkt tradycyjny wymaga dłuższego czasu szczotkowania, jednak może być dokładniejszym narzędziem. W tym przypadku należy jednak zwrócić uwagę na charakter włosia. Dentysta z Gdyni zauważa, że nie liczy się jego twardość, lecz gęstość. Niektórzy twierdzą nawet, że miększe szczoteczki znacznie efektywniej spełniają swoje zadanie.

Jak długo należy myć zęby?

Od małego tłumaczy się nam, że szczotkowanie powinno trwać około dwóch minut. W rzeczywistości jednak czas szorowania może się wydłużyć… Szczególnie wtedy, gdy wykorzystujemy tradycyjną szczoteczkę – wtedy najlepiej używać ją przez około 4-5 minut.

Doświadczony stomatolog radzi kierować się prostym trikiem. Jeśli po szczotkowaniu przejedziemy językiem po powierzchni zębów, a ta będzie śliska, oznacza to, że dalsze mycie nie będzie już potrzebne. W przeciwnym razie powinniśmy przeczyścić szkliwo jeszcze raz.

 

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 6

Jak pandemia wpłynęła na prawo pracy w Niemczech?

1 kwietnia 2021

Pandemia w wielu krajach na świecie spowodowała zapaść w wielu dziedzinach życia. Spowodowała spadek zatrudnienia i spore bezrobocie. Polacy wyjeżdżający za granicę w celu podjęcia pracy muszą przede wszystkim zapoznać…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady