piątek, 19 kwietnia 2024r.

Periodontolog, czyli lekarz od dziąseł. Kiedy Ci pomoże?

Periodontolog, czyli lekarz od dziąseł. Kiedy Ci pomoże?

Wydawać by się mogło, że skoro myjemy zęby kilka razy dziennie, to nie spotkają nas żadne problemy z ich zdrowiem. Niejednokrotnie jednak robimy to niedbale, lub w sposób, który nie skutkuje dokładnym wyczyszczeniem. Bywa też, że jak ognia unikamy gabinetu stomatologicznego. Na przykre efekty zwykle nie trzeba długo czekać. Do dentysty trafiamy zazwyczaj, gdy ból czy dyskomfort nie pozwalają normalnie funkcjonować. To właśnie brak higieny i profilaktyki sprawiają, że coraz częściej zapadamy na choroby przyzębia. Nawet jeżeli w pobliżu działa sporo specjalistycznych gabinetów stomatologicznych, a sami nie wykazujemy dobrej woli, to tego typu zaniedbania mogą się źle skończyć.

Przykra choroba przyzębia

Jednym z najpowszechniejszych schorzeń jest paradontoza. Zazwyczaj atakuje podstępnie. Pierwsze objawy mogą wskazywać na inne choroby i nie zawsze od razu szukamy informacji w temacie paradontoza – leczenie. Na tym etapie występuje nieświeży oddech i miejscowe zaczerwienienia przy samych zębach. Może być również widoczna płytka nazębna. Ten etap nie wymaga jeszcze leczenia specjalistycznego, pod warunkiem, że w gabinecie dentystycznym oczyścimy zęby z kamienia. Do tego konieczne jest używanie odpowiednich płynów antybakteryjnych. Taką sytuację możemy opanować sami. Gorzej jednak, gdy zbagatelizujemy te objawy.

Poważniejsze stadium choroby

Pierwszy poważny objaw to krwawienie z dziąseł. Mogą również tworzyć się kieszonki ropne. Są one skutkiem zalegania płytki nazębnej, która narasta, zamienia się w kamień i bezpośrednio oddziałuje na dziąsła. I właśnie w tym momencie pole do działania ma periodontolog, który jest specjalistą od chorób przyzębia. Lekarz stomatolog z tą właśnie specjalizacją zazwyczaj wdraża leczenie farmakologiczne. Może być też konieczne wyczyszczenie kieszonek ropnych i ewentualne ich zaszycie. Lekarz może też pouczyć pacjenta jak dbać o dziąsła. Tyczy się to zarówno sposobów mycia, jak też specjalnego masowania dziąseł. Takie techniki poprawiają ich prawidłowe ukrwienie.

Do czego może doprowadzić nieleczona paradontoza?

Zaniedbana choroba prowadzi do ciężkich stanów zapalnych, które oddziałują już na cały organizm. Konsekwencją jest również wypadanie kolejnych zębów. Nie można twierdzić, że jest to stan nieodwracalny. Wystarczy dobrze wybrać placówkę z działu periodontologia w Krakowie i przystąpić do leczenia. Nawet jeżeli straty w uzębieniu są znaczne, warto walczyć o każdy ząb. Ma to znaczenie w przypadku zakładania protez czy mostów w przyszłości. O protetyce można pomyśleć po całkowitym wyleczeniu choroby.

Może spodobać Ci się również:

photo 1574284664302 127c16f0cc11cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMzh8fGFwYXJ0bWVudHxlbnwxfDB8fHwxNjc3NTg5MTE1ixlibrb 4.0.3q80w1080

Ile gwarancji daje deweloper? Od czego zależy okres udzielenia gwarancji przez dewelopera?

1 maja 2023

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego od dewelopera to bardzo dobre rozwiązanie. Nowoczesne mieszkania w ciekawej okolicy, nowe budownictwo to tylko niektóre z zalet, jakie wiążą się z mieszkaniami z rynku…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady