czwartek, 21 listopada 2024r.

Umowa o dzieło – co to jest? Sprawdź jak wygląda rozliczenie

Podejmując stosunek pracy można spotkać się z różnymi typami umów. Podstawowym, a zarazem najpopularniejszym dokumentem przedstawianym przez większość firm jest umowa o pracę. To bezpieczny sposób dość precyzyjnie regulujący prawa i obowiązki pracownika oraz jego przełożonego. Istnieją jednak inne formy kooperacji, takie jak umowa o dzieło czy zlecenie. Dziś pod lupę weźmiemy ten pierwszy typ współpracy i spradzimy kiedy się on opłaca…

Czym dokładnie jest umowa o dzieło?

Zgodnie z zapisami kodeksu cywilnego to forma współpracy polegająca na zobowiązaniu wykonania określonego dzieła na życzenie zleceniodawcy, który godzi się na zapłatę wynagrodzenia za efekty pracy. Warto tutaj podkreślić słowo kluczowe – efekty. Przy umowie o dzieło nie liczy się faktyczna ilość czasu spędzona nad zleceniem jak to ma miejsce przy umowie zlecenie.

Podstawowym założeniem tego stosunku pracy jest wytworzenie dzieła, jednak polskie prawo nie precyzuje czym dokładnie ono jest. W dokładnym rozstrzygnięciu tego faktu może pomóc kancelaria prawna. Kraków jest jednym z miejsc, w którym chętnie udzielimy cennego wsparcia. Przepisy precyzują, że realizacja tego typu umowy może polegać na wytworzeniu materialnego lub niematerialnego dobra, a jego przygotowanie powinno mieć charakter indywidualny.

Jakie obowiązki wynikają z podpisanej umowy o dzieło?

W przeciwieństwie do pozostałych rodzajów stosunku pracy, przy umowie o dzieło nie ma obowiązku zapłaty obowiązkowych składek ZUS. W tym przypadku wykonawca jest całkowicie zwolniony z ubezpieczenia społecznego oraz zdrowotnego. Wyjątek stanowi sytuacja, w której wykonawca dzieła jest jednocześnie stałym pracownikiem zleceniodawcy.

To zatem dość prosta w obsłudze forma rozliczeń, która nie wymaga od pracodawcy regulowania formalności. Radca prawny informuje, że przy umowie o dzieło należy jedynie odprowadzać odpowiedni podatek dochodowy, choć tutaj są 2 sposoby regulacji:

  • przy dochodach nieprzekraczających 200 zł brutto, powinno się zastosować podatek zryczałtowany w wysokości 17% wynagrodzenia,
  • jeśli na podstawie umowy o dzieło otrzymamy wynagrodzenie przekraczające 200 zł, przy rozliczeniu stosujemy stawkę podatku uzależnioną od określonych progów.

Na co jeszcze uważać w trakcie podpisywania umowy?

Prawnik dla firm często spotyka się z niewłaściwie sporządzoną umową o dzieło. Najczęściej problemy dotyczą niewłaściwej kategoryzacji danego zadania – w dużej części przypadków powinno być ono egzekwowane na podstawie umowy zlecenie. Jednak ze względu na  niższe koszty obsługi, pracodawcy często nadużywają umów o dzieło.

Warto również pamiętać o tym, że pracodawca może odstąpić od tej umowy, musi jednak podać konkretne uzasadnienie. W przeciwnym razie, wykonawcy dzieła przysługuje prawo do pełnego wynagrodzenia zapisanego w umowie.

Może spodobać Ci się również:

photo 1630359486912 4b085e38f1e7cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw2fHx2ZXR8ZW58MXwwfHx8MTY4Mjg0NDU1Ngixlibrb 4.0.3q80w1080

Jaka karma dla kota będzie najlepsza?

1 czerwca 2023

To, czym się odżywiamy, w znaczący sposób wpływa na nasze życie. Ta sama zasada dotyczy również naszych czworonożnych przyjaciół. W zależności od stylu życia i stadium rozwoju, koty potrzebują odpowiednich…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady