niedziela, 28 maja 2023r.

Co musi mieć operator wózka widłowego? Dlaczego operator zawsze musi mieć przy sobie odpowiednie dokumenty?

unnamed file 5

Osoba pracująca na stanowisku operatora wózków widłowych musi podchodzić do swojej pracy z zaangażowaniem, a także wykonywać obowiązki tak, aby nie stwarzać realnego zagrożenia. Jednak poza samym wykonywaniem pracy pracownik powinien mieć przy sobie odpowiednie dokumenty potwierdzające kwalifikacje.

Jakie dokumenty musi mieć operator wózka widłowego?

Aby operator wózka widłowego mógł rozpocząć pracę, musi mieć przy sobie dokument potwierdzający kwalifikacje. Szkolenie na wózek widłowy i zaliczenie egzaminu jest wystarczające do uzyskania takiego dokumentu.

Noszenie przy sobie dokumentów jest bardzo ważne, ponieważ w razie kontroli pracownik ma obowiązek je pokazać. Warto dodać, że wyłącznie na ich podstawie operator może obsługiwać wózki widłowe w każdym zakładzie pracy.

Poza tym trzeba także pamiętać o tym, żeby mieć przy sobie dowód tożsamości, ponieważ uprawnienia są ważne jedynie z dowodem, który potwierdza tożsamość. Jeżeli pracownik zapomni któregoś z tych dokumentów rozpoczęcie pracy związanej z obsługą wózka widłowego, może być niemożliwe.

Zezwolenie pracodawcy do obsługi wózków widłowych

W momencie, gdy pracownik ma dokument, który potwierdza, że posiada on uprawnienia na wózki widłowe nie jest konieczna dodatkowa zgoda pracodawcy dotycząca obsługi tychże pojazdów. Oczywiście przepisy, które regulowały tę kwestię wcześniej, brzmiały inaczej, jednak wraz z nowym rozporządzeniem weszły również nowe zmiany.

Może się zdarzyć, że pracodawca przygotuje dla swoich pracowników specjalne oznaczenia na koszulki, dzięki czemu będzie można rozróżnić, kto może obsługiwać wózki widłowe, a kto nie jest do tego uprawniony. Takie rozwiązanie jest popularne zazwyczaj w większych zakałach pracy, ale ostatecznie jest to indywidualna decyzja przedsiębiorcy.

W teczce z dokumentami każdego pracownika znajduje się ksero dokumentu, który potwierdza nabyte kwalifikacje związane z obsługą wózków widłowych. Jednak nie zwalnia to pracownika z obowiązku noszenia przy sobie stosownych dokumentów.

Wyposażenie wózka widłowego

Poza dokumentami, jakie powinien posiadać pracownik podczas wykonywania pracy, należy pamiętać również o wyposażeniu wózka widłowego. W takim wózku musi znaleźć się tzw. tabliczka znamionowa. Nie można zapominać także o informacji na temat maksymalnej masy ładunków, jakie mogą być podnoszone przez wózek.

Operator zawsze powinien sprawdzić, czy wyposażenie wózka jest kompletne, a także, czy jest on odpowiednio przygotowany do wykonywania pracy. Sprawdzenie wszystkich istotnych elementów jest konieczne i może mieć wpływ na efekty pracy, jaką będziemy wykonywać.

Może spodobać Ci się również:

Materace dla niemowląt - na co zwracać uwagę?

Materace dla niemowląt – na co zwracać uwagę?

26 sierpnia 2020

Spokojny sen jest gwarancją prawidłowej regeneracji ciała. Już od najmłodszego wieku dziecka warto zadbać o to, jak się ono wysypia. W przypadku niemowlaków dobór łóżeczka i materaca jest szczególnie istotny,…

Czytaj więcej