czwartek, 21 września 2023r.

Poradnia kardiologiczna – kiedy zgłosić się po pomoc do NZOZ? Symptomy chorób

Poradnia kardiologiczna - kiedy zgłosić się po pomoc do NZOZ? Symptomy chorób

Serce to jeden z najważniejszych, a przy tym najbardziej czułych narządów naszego ciała. Naturalna pompka nieustannie dostarczająca krwi do komórek naszego ciała również może być zaatakowana przez infekcje i wirusowe schorzenia. Nie warto więc bagatelizować pierwszych symptomów złego samopoczucia, ponieważ mogą być one wskazówką początkowych lub zaawansowanych faz chorób serca. Przed odwiedzeniem poradni kardiologicznej warto jednak dowiedzieć się jakie objawy powinny nakłonić do wizyty lekarskiej…

Nierówne bicie serca jest szkodliwe?

To jeden z najczęstszych powodów wizyt pacjentów w placówkach kardiologicznych. Przypadłość jest bardzo łatwo zauważalna. Charakterystyczne „kołatanie serca” wyczuwalne jest w ciągu dnia podczas codziennych czynności, można je również dostrzec w czasie wypoczynku nocnego. Przyspieszone tętno oraz niemiarowe tłoczenie krwi wiąże się również z wystąpieniem poczucia lęku, przyspieszeniem oddechu lub bólem w okolicach mostka.

Takie objawy nie powinny być akceptowane i wymagają szybkiej konsultacji z lekarzem. Co ciekawe, przypadłości te nie muszą być związane z pracą serca, mogą także występować jako efekt przewlekłego stresu, powstawać w związku z silnymi emocjami lub po zbyt intensywnego treningu.

Chyba się nie wyspałem – czy aby na pewno?

Chroniczne zmęczenie, powtarzające się zawroty i bóle głowy mogą nie być wynikiem niewłaściwego snu czy niedostosowanego łóżka i materaca. Podobne symptomy często wskazują na kłopoty z układem krążenia, więc i z zaburzeniami pracy serca.

Zmęczenie, brak energii mogą być przyczyną niewłaściwego dotlenienia komórek nerwowych, co z kolei wiąże się ze zmniejszoną wydajnością naturalnej pompki krwi. Jako, że objawy te mogą być świadectwem rozwoju poważnych chorób, nie warto bagatelizować problemu, należy więc szybko zapisać się na badania.

Problemy z oddychaniem mogą mieć głębsze podłoże

Czy to nie dziwne, że mówiąc o pracy serca wspominamy o oddechu, który przecież powinien być całkowicie niezależny od układu krwionośnego? Nie do końca jest to prawdą. Poprzez oddychanie dostarczamy organizmowi tlenu, który przekazywany jest do komórek przez krwinki czerwone znajdujące się – oczywiście w krwi człowieka. Problemy z oddychaniem czy duszności mogą być więc jednym z symptomów problemów serca.

Nie należy jednak w takim przypadku od razu wpadać w panikę, gdyż takie dolegliwości mogą być związane z szeregiem innych chorób lub reakcji alergicznych. Jednak pełną gwarancję bezpieczeństwa da nam tylko wizyta w poradni kardiologicznej.

Może spodobać Ci się również:

Ile kosztuje adwokat? Ile trzeba zapłacić adwokatowi za sprawę?

Ile kosztuje adwokat? Ile trzeba zapłacić adwokatowi za sprawę?

12 sierpnia 2020

Zdarza się, że spotykamy się z koniecznością skorzystania z pomocy prawnika. Nie wszyscy jesteśmy w stanie odpowiednio interpretować przepisy prawne czy zagadnienia. W takich sytuacjach fachowe wsparcie jest niemalże niezbędne,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady