poniedziałek, 17 czerwca 2024r.

Mąż przebywa w Niemczech, żona w Polsce – w jaki sposób rozliczyć podatek?

Mąż przebywa w Niemczech, żona w Polsce – w jaki sposób rozliczyć podatek?

Wyjazd od pracy za granicę budzi wiele wątpliwości, zwłaszcza na tle ewentualnego rozliczenia dochodów. Sytuacja komplikuje się zwłaszcza w przypadku osób, które pozostają w związku małżeńskich, a jedno z nich wyjeżdża w celach zarobkowych. Czy aby na pewno?

Rozliczenie podatku w przypadku osób pracujących za granicą

Pracownicy świadczący swoje usługi na terenie Niemiec, muszą rozliczać się z polskim urzędem skarbowym, o ile zostaną uznania za rezydentów podatkowych w rodzimym kraju.  Określa się to na podstawie dwóch czynników.

Jeśli pracownik posiada ośrodek interesów życiowych, tj. dom lub rodzinę, w Polsce, zobowiązany jest do dokonania rozliczenia w tymże kraju. Druga sytuacja uwzględnia czas pobytu w rodzimym państwie. Jeśli przebywa na terenie kraju minimum 183 dni w roku, również zostaje uznany za polskiego rezydenta podatkowego. Rozliczenie odbywa się na bardzo podobnych zasadach, dlatego nie należy obawiać się trudności związanych z wypełnieniem PIT-u.

Rozliczenie dochodów pozostając w związku małżeńskim

Sytuacja, w której mąż przebywa w Niemczech, a żona w Polsce, także nie dobiega zanadto od ogólnie przyjętych standardów. Rozliczenie odbywa się bardzo na bardzo podobnych zasadach. Obydwie strony mają tak zwany nieograniczony obowiązek podatkowy, w związku z czym obydwoje podlegają obowiązkowi rozliczenia się z polskim urzędem skarbowym z dochodów uzyskanych w skali jednego roku. Należy pamiętać, że opodatkowaniu ulegają zarówno zarobki z rodzimego kraju, jak i te uzyskane poza jego granicami.

Do dyspozycji małżonków pozostają dwie opcje. Mogą się oni rozliczyć zarówno oddzielnie, jak i wspólnie. Jeśli wybór padnie na pierwszą opcje, należy złożyć dwa osobne zeznania podatkowe. W przypadku wspólnego rozliczenia, wniosek składany do urzędu jest tylko jeden. Bez względu na formę, należy bezwzględnie pamiętać o dołączeniu do PIT-u załącznika ZG.

Jak uniknąć podwójnego opodatkowania?

Z pozoru mogłoby się wydawać, że skoro dochód uzyskany w Niemczech trzeba rozliczyć także w Polsce, osiągnięte zarobki zostaną podwójnie opodatkowane. Aby uniknąć takich sytuacji, zastosowanie będzie miała Umowa pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec, umożliwiając uniknięcie podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu oraz majątku.

W dobie cyfryzacji można dokonać rozliczenia w całości przez internet. Dzięki temu pracownicy przebywający na terenie Niemiec nie zostają zmuszeni do powrotu na teren Polski, aby dopełnić wszystkich formalności.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file

Jak długo przechowywać dokumenty księgowe? W jaki sposób chronić je przed utratą?

1 stycznia 2021

Przechowywanie dokumentów księgowych jest bardzo ważne dla każdego przedsiębiorstwa. Dzięki temu firma może w każdej chwili przedstawić wymaganą dokumentację, jeśli pojawi się kontrola lub jakieś niejasności. Czas, przez jaki należy…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady